Emniyet’ten Kar Lastiği İçin Müjdeli Haber

ARAÇ SAHİPLERİNE MÜJDE, KAR LASTİĞİ HERKESE ZORUNLU DEĞİL

HUSUSİ ARAÇ SAHİPLERİNE MÜJDELİ HABER EMNİYET’TEN GELDİ

 

Emniyet Yetkilileri, Kış Lastiği Takmanın Sadece Ticari Araçlar İçin Zorunlu Olduğu, Hususi Araçlar İçin Herhangi Bir Yasal Zorunluluğun Bulunmadığı Bildirildi.

Yolcu ve Eşya Taşıyan Ticari Araçlarda Kış Lastiği Kullanılmasını Zorunlu Hale Getiren Yönetmeliğin Resmi Gazete’de Yayımlanmasıyla Kış Lastiğine Hem Talep Arttı Ayrıca  Fiyatları 95 İle 300 Liraya Kadar Tırmandı.

Bazı Lastik Satıcılarının Kış Lastiğinin Herkes İçin Zorunlu Olduğunu Öne Sürmesi ve Bu Yönde Mesajlar Atması Üzerine Emniyet Yetkilileri Değerlendirmede Bulundu.

Kış Lastiği Takmayan Sürücüye Ceza Uygulamasının İlk Etapta Şehirlerarası Yolcu ve Yük Taşıyan Ticari Araçlara Yönelik Olduğu ve Özel Araçlar İçin Herhangi Bir Zorunluluğun Bulunmadığını Bildirdi.

Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Yönetmeliğine Göre, Aralık Ayı Başından Nisan Ayı Başına Kadar Kış Lastiği Kullanmayan Ticari Araç Sahiplerine 500 Lira Ceza Verileceğini, Bu Yönetmeliğin Hususi Araçları Kapsamadığını İfade Etti.

“TAVSİYEMİZ KIŞ LASTİĞİ”

Kış Lastiklerinin, Olumsuz Yol Koşullarında Yüksek Güvenlik Sağladığını ve Bu Nedenle Kış Lastiği Takmalarını Tüm Sürücülere Tavsiye Ettiklerini Anlatan Emniyet Yetkilileri, Kış Lastiklerinin Özellikle Eksiye Yakın Sıcaklıklarda Islak, Karlı ve Çamurlu Zeminlerde Yaz Lastiklerine Göre Daha Yüksek Güvenlik Sağladığı Kaydedildi.

Kış Lastiklerinin Normal Lastiklere Göre Kar Üzerinde Yüzde 20, Islak Zeminlerde İse Yüzde 10 Daha Kısa Fren Mesafesi Sağlandığını Vurgulayan Yetkililer, Mevsimine Göre Lastik Kullanmanın Lastiğin Performansını Artırdığına Dikkati Çekti.

Açıklamada Emniyet Yetkilileri, Lastikleri Teknik Şartlara Uygun Olmayan, Kabak Lastiklerle Yola Çıkan Sürücülere 72 Lira İdari Para Cezası Yazıldığını, Ehliyetlerine İse 20 Ceza Puanı Uygulandığı da Hatırlatıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir