Jandarma ve Polis’te Rütbeler Değişiyor

4

JANDARMA ve POLİS’E YENİ RÜTBELER

 

Jandarmanın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasının ardından, rütbe sistemi de sil baştan yenileniyor. “Jandarma başkomiser”, “Jandarma memuru”, “Jandarma üstmüdürü” gibi yeni terimler hayatımıza girecek.

 

Darbe girişimi sonrası, jandarma ve polis yeniden yapılandırılıyor. Yeni yapıda jandarma da artık polis gibi kolluk görevi yapacak.

İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasıyla jandarma ve polis rütbeleri yeniden düzenleniyor.

1. sınıf emniyet müdürü, polis başmüdürü, albaylar ise jandarma başmüdürü olacak.

2.sınıf emniyet müdürü, polis üstmüdürü olurken, yarbay rütbesi jandarma üstmüdürü olarak değiştiriliyor.

3. ve 4. sınıf emniyet müdürleri polis müdürü, binbaşıların ise jandarma müdürü yapılmasına karar verildi.

Emniyet amirleri polis başkomiseri, yüzbaşılar jandarma başkomiser, komiser ve komiser yardımcıları polis komiseri, teğmenler ise jandarma komiseri olacak.

Polis memuru rütbesinde ise bir değişiklik yapılmadı. Jandarma astsubay ve çavuşlar ise jandarma memuru olacak.

4 thoughts on “Jandarma ve Polis’te Rütbeler Değişiyor

  1. Jandarma Genel Komutanlığı uyumaya mı geçti,yoksa İçişleri Bakanlığı işi abartıp Türkiye ‘nin her yerinde, yurdumuzun dört bir yanında Jandarmanın kuruluşundan beri kadrosu ve görevi Jandarma Karakol Komutanı, Jandarma Takım Komutanı, Tim Komutanı olan Jandarma Astsubayı ; polis memuru gibi yapılıp, Jandarma Memuru olarak adlandırılmak isteniyor. Polis Karakol Amirliği görevini Polis Memuru mu yerine getiriyor ki yurdumuzun dört bir yanında görev yapan görevi ve kadrosu Krk. K.nı olan J. Astsubayı polisteki polis memuru karşılığı olarak J. Memuru rütbesini verip, aşağılıyorsunuz. Fırsat yapıp ; abesle iştigal etmeyiniz. Ayrıca polis memurunun ek göstermesini önce 3000’ e çıkardınız, şimdi de 3600 “e çıkartılması çalışması yapılıyor. 3000 ek göstergeli emekli/muvazzaf Astsubayın da ek göstergesini de 3600 ‘e çıkartılması gerekmiyor mu? Bir tarafa herşeyi layık görürken diğer taraftan da mağduriyetler çıkarmak da niye…..

  2. E.Jandarma Astsubayiyim. 2005 de Bitlis İl J Per Sb Md. İdim. J.Gn.K.ligi per.bsk. liğindan alb. İle toplantimizda uzm.ve astsb.rütbelerinin vatandaş hatta komutanlar tarafından karıştırıldığını, sadeleştirilmesi gerektiğini teklif etmiştim. İtalyan ordusu örnek gösterilmişti. Bu rütbe değişimi eğitim öğretim seviyesine göre bence uygun değil. Üzüldüm, Jandarma Astsubayi Krk.K. Tim K., Takım K. Hatta ilçe J K.Vekili ve Şube müdür vekili olarak yetiştirilir, şahsen saydığım tüm görevleri başarıyla icra ettim. J.Astsb. kanun ve yönetmelik bilirdi. Polis memuru kardesimin bu şekilde yetistirilmesine gerek duyulmamistir. Şu An itibariyle başkomiser ile bascavus karşılıklı aynı makamı temsil eder. Bu düzenleme astsubay sınıfının lağv edilmedi anlamına geliyor. Ne diyelim hayırlı olur inşallah.

  3. Astsubaylardaki ben karakol komutanlığı yaptım havalarını anlamıyorum. Başınıza subay verilince ekip otosuna binip devriye atıyorsunuz. Karakol amirliği yapan polis memurları da gördüm. Denk oluşunuz okullarınızdan belli. Polis meslek yüksekokulu=Astsubay meslek yüksekokulu. Aynı eğitimi alıyorsunuz. Sizin uzman çvşlarınız var onların bekçileri. Memur deyince Aşağılık hissine kapılmak nedir kendinizi nerede görüyorsunuz size iki komutanım çektiler diye havalara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir