CHP Milletvekili AK Parti’nin Kapatılması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Adil Yargıyı Etkilemeye Teşebbüs ve Görevi Kötüye Kullanma’ Suçlarından Cezalandırılması Talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusunda Bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, AK Parti’nin kapatılması Talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Tanal, Başbakan Erdoğan’ın Genişletilmiş Grup Toplantısı’nda söylediği ‘Yargıya zaten gerekenleri söyledik, gereğini yapıyor’ sözlerini hatırlatarak, Başbakan’ın ‘yargı görevi yapanı etkileme’ ve ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçları işlediğini savundu.

Mahmut Tanal yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Anayasa’nın 138/2. Maddesine göre ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez. Genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Ayrıca Anayasanın 36’ıncı Maddesi ile güvence altına alındığı üzere herkes adil yargılanma hakkına sahiptir. Yargı görevi yapan hiçbir şekilde etki altına alınmamalı ve adil yargılama hiçbir açıklama ile etkilenmeye çalışılmamalıdır. Bu nedenlerle AKP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında tarafından dile getirilen söylemlerle ‘adil yargıyı etkilemeye teşebbüs ve görevi kötüye’ kullanma nedenleriyle suç duyurusunda bulundum.”

Gözler Şimdi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nda

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir