Avrupa İslam Alimleri Birliği Kuruldu

Avrupa İslam Alimleri Birliği Kuruldu

 

FRANSA – Özelde Avrupa’da yaşayan, genelde ise, tüm dünyada yaşayan Müslümanların problemlerine çözüm üretmek, fıkhi, ilmi ve eğitim konularına günümüz şartları çerçevesinde ve İslam dairesi içinde cevap verebilmek, fetvalar sunabilmek, İslami çalışma ve hizmetlerin özellikle Avrupa’da daha etkin sürdürülebilmesi için çalışmalar yürütmek adına Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde İslami çalışmalar yürüten ve hizmetlerde bulunan otuza yakın ilim adamı Avrupa İslam Alimleri Birliğinin kurulmasına yönelik çalışmalarına başladı.

Fransa’da 2 gün süren sempozyum ve toplantıda bir araya gelen birlik üyesi alimlere, Almanya’nın Hamburg şehrinden Abdulkadir Aydın başkan olarak seçildi. Başkan yardımcılığını Mücahid Haksever ve Muhammed Dündar’ın yaptığı Avrupa Alimler Birliğinin merkezi Almanya olarak belirlendi.

Öncelikli hizmet alanı Avrupa’da yaşayan Müslümanlar

Alimlerin sorumlulukları noktasında genelde dünya Müslümanları özelde ise Avrupa’da yaşayan Müslümanların İslam’a uygun bir yaşam tarzı sürdürmeleri için kendilerini mesul durumda hissettiklerini belirterek, konuşmasına başlayan Avrupa Alimler Birliği Başkanı Abdulkadir Aydın, “Avrupa’da yaşayan Müslümanların sıkıntı ve problem durumlarını gözden geçirerek kendilerini aydınlatmak, sorunlarına çözüm bulmak ve dertleriyle dertlenmek amacıyla Avrupa Alimler Birliğinin kurulmasına ihtiyaç gördük ve dolayısıyla bu oluşumu başlattık. Avrupa Alimler Birliği kendi mesuliyetlerinin bilincinde olarak içinde bulundukları Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanlara, hatta Müslüman olmayan insanlara da İslam’ın mesajlarını ve İslam’ın insanlık dini olduğunu herkese duyurmak ve meydana gelen olumsuzluklara karşı Alimlerin mesuliyetlerini hissederek karşılıkta bulunmaları için bu işe başladık” dedi.

İnsanlığın huzura kavuşmasının yolu İslam’dır

Avrupa’da yaşayan Müslümanlara seslenen Aydın, “Avrupa Alimler Birliği olarak Avrupa’daki insanlara mesajımız, gerçek din olan İslam’ın insanlık için bir kurtuluş reçetesi olduğunu ve insanların huzura kavuşmasının tek yolunun İslam olduğunu her türlü güzel ahlak ve davranışın bu dinde olduğunu insanlara duyuracağız, bu bizim sorumluluklarımızdandır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yeni kurulan Alimler Birliği takdirle karşılandı

Türkiye’de yakın zamanda kurulan Alimler Birliği oluşumunu son derece olumlu bulduklarını belirten Aydın, “ Türkiye’de de buna ihtiyaç vardır. Bizler Avrupa İslam Alimleri Birliği olarak Türkiye’deki Alimler Birliğinin devamı ya da bir uzantısı olmamakla beraber onlarla beraber çalışmaya karşı değiliz, onlarla fikir ve görüş alışverişlerimiz olabilir. Alimler Birliği şu anda 25-30 kadar ilim adamının bir araya gelmesiyle kuruldu. Gün geçtikçe bu sayı çoğalacaktır. Müslüman coğrafyalarındaki İslam alimleri ile de istişarelerimiz, fikir alışverişlerimiz olacaktır. Bu hizmetin ifası noktasında Allah’tan yardım diliyoruz. Oluşumumuzun, insanlığın saadetine huzuruna ve güvenine vesile olmasını Allah’tan temenni ediyoruz” şeklinde konuştu

İslam’ın güzelliklerinin anlaşılmasına yönelik çalışmalar yapılacak

Toplantıda Avrupa İslam Alimleri Birliği Başkan Yardımcısı Mücahit Haksever de bir konuşma yaptı. İhlas ve samimiyetle işe koyulduklarını belirten Haksever, “Şüphesiz ki, bu din Allah’ın dinidir. Bizler de bu dinin güzelliklerinin tüm insanlar tarafından görülmesi için Avrupa İslam Alimleri Birliği olarak tüm gayretimizi ortaya koyacağız. Bizler Allah’ın rızası için bir araya toplandık ve amacımız insanların Allah’ın rızasına nail olabilmeleridir. İnanıyoruz ki, ümmetin alimleri ıslah olursa, ümmet de ıslah olacaktır. Bu minvalde Avrupa Alimler Birliği olarak, bizler üzerimize düşeni yerine getireceğiz. Çalışma bizden takdir Allah’tandır” dedi.

İzzet ve şeref’in Allah’ın dinine, Allah’ın kullarına hizmet etmekle olacağını belirten Haksever, “İnsanlarımızın İslam dairesindeki ihtiyaçlarına cevap verebilmeliyiz. İslam’ın hassasiyetlerini, emir ve yasaklarını baz alarak Müslümanların ve insanlığın yararına çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa’da yaşayan Müslümanların sorunlarına çözüm üretmeye çalışılacak

Avrupa Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Muhammed Dündar ise, yaptığı konuşmada, “Avrupa İslam Alimleri Birliği olarak bizler Avrupa şartlarında hizmetlerimizi sürdürürken, öncelikle Allah’ın rızasını gözetecek, Avrupa’da yaşayan Müslümanların sorunlarına çözüm üretmeye gayret edeceğiz. Avrupa’da yaşayan insanların birbirinden farklı sorun, sıkıntı ve problemleri vardır bizlerin de bu durumlara yönelik çalışmaları olacaktır” ifadelerini kullandı. (Basri Özmen / Zafer Korkut – İLKHA)

[nggallery id=14]

1 thought on “Avrupa İslam Alimleri Birliği Kuruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir