Bu Adamın Anayasa Mahkemesi’nde ne işi var?

Ali Karahasanoğlu – Yeni Akit

Bu adamın Anayasa Mahkemesi’nde ne işi var?

 

 

Açıklama metni, murat.arslan@anayasa.gov.tr adresinden gelince önce şaşırdım.
“Benim Anayasa Mahkemesi ile ne ilgim var ki, mail geliyor” diye meraklandım..
Meğerse, YARSAV Başkanı Murat Arslan’danmış, gelen mail.
Kendisi, aynı zamanda Anayasa Mahkemesi Raportörü imiş..
Önce açıklamasını size aktarayım.. (Tamamını aktarmak isterdim ama, niye yapamadığımı, aşağıda izah edeceğim.)
“Sayın Ali Karahasanoğlu
Yeni Akit gazetesinin değişik tarihli nüshalarında ‘O hakimi, HSYK hemen ihraç etmeli!’, ‘İki yasakçı, ikisi de YARSAV’lı!’, ‘Yetti gayri, nerde YARSAV’lı varsa azledin artık!’, ‘Seccadeden rahatsız olmuş YARSAV’lı Nuh Hüseyin!’, ‘O hakim de YARSAV’lı çıktı!’, ‘İşte faşizm bu: Avukat örtülü.. Savunmanın tatiline!’ başlıklı köşe yazılarınızda; yargı bağımsızlığı, yargıç güvencesi ve hukuk devleti konularında evrensel ölçütlerin ülkemizde yerleşmesini sağlamak amacıyla kurulan, örgütlü mücadelenin önemine inanan, haksızlığa ve hukuksuzluğa boyun eğmeyen, Dünya Yargıçlar Birliği (IAJ) ve Özgürlük ve Demokrasi İçin Avrupalı Yargıçlar Birliği’ne (MEDEL) üyeliğiyle ülkemizi uluslararası meslek örgütleri platformunda yegâne temsil yetkisine sahip, bugün 1700 üyesiyle Türk yargıç ve savcılarının oluşturduğu ilk ve en büyük sivil toplum örgütü YARSAV ve üyeleri hakkında; basın meslek ilkelerini hiçe sayan, özle biçim arasındaki bağı ortadan kaldıran, YARSAV’a karşı içinde bulunduğunuz tarifsiz, iflah olmaz bir kin ve nefrete dayalı kişisel hezeyanlarınızı yansıtan ifadelere yer verdiğiniz görülmektedir.”
Cevap, bu şekilde devam ediyordu..
(Hemen bir not vereyim. Benim o yazılarımın tamamı, başörtülü avukatlarla ilgili idi. Başörtülü avukatları, Danıştay kararına rağmen duruşmadan çıkartan veya avukat başörtülü olduğu için duruşmayı erteleyen hakimleri eleştiriyordum.. Bundan rahatsız olmuş, YARSAV Başkanı Murat Bey.)
Murat Bey’in açıklamasını, içindeki ağır hakaretlere rağmen, tümü ile yayınlayacaktım.
Ama YARSAV adına gönderilen cevabın, Anayasa Mahkemesi’nin resmi mail adresi kullanılarak gönderilmiş olması, beni biraz duraklattı..
Tamam, “açıklama hakkı”na riayet edelim ama.. Açıklama da, “Ben hukuk falan tanımam. Mahkemeyi de kullanırım, bakanlığı da kullanırım, gazeteciye de hakaret ederim” türünden bir meydan okuma ile yapılmasın..
İşte bu gerekçe ile vazgeçtim, açıklamanın geri kalanını yayınlamaktan..
Ve hem sizinle, hem Anayasa Mahkemesi yetkilileri, hem de Adalet Bakanlığı yetkilileri ile paylaşma ihtiyacı hissettim, yargıyı babasının dükkanı gibi kullananların suçüstü belgesini..
Nedir o belge?
Gönderilen mailin kaynağı..
Kaynağa bakınca, tam bir fecaatle karşı karşıya olduğumu anladım..
Meğerse, Murat Bey bu cevabı, mesai saati dahilinde, Adalet Bakanlığı’na ait 212.175.130.17 IP numaralı internet bağlantısından göndermiş..
Mailin kaynak bilgilerinde, adalet.gov.tr’nin serverının kullanıldığı açıkça yazılı..
Mailin gönderilme saati, 15.02!
Dernek adına açıklama yapıyorsanız, mahkemenin mailini niye kullanıyorsunuz?
Adalet Bakanlığı’nın internet hizmetini niye kullanıyorsunuz?
Ve bu işi mesai saati içinde niye yapıyorsunuz?
Açıklamanızı mesai saati içinde, resmi mailden, bakanlığın internet bağlantısından yararlanarak yapacaksanız, bir gazeteciye niye hakaret ediyorsunuz?
Buyrun hakaret ifadelerine:
“Saldırıda bulunduğunuzun farkında olamayacak kadar ideolojinizin esiri olmuş durumdasınız ve bu tavır ancak acınmayı hak ediyor.”
“Ne acı ki! Siz saldırgan bir üslubu, hakaret etmeyi eleştirmek zannediyorsunuz.”
“Sahibine ait kem sözler, kullananın hastalıklı bir ruh hali üzerinde olduğunun kare kodudur.”
“Bayağılığın girdabında boğulan sizin..”
“Bu taassup, yandaşlık ve aymazlık kaleminizi esir almış, sizi, yazdığınızı bilemeyecek duruma getirmiştir.”
“Geçmişte bu konudaki kötü sicilinizi de göz önüne aldığımızda..”
Ben, Anayasa Mahkemesi’ni, bireysel başvuru hakkının tanınması ile birlikte, artık insan hakları mahkemesi olarak görmek istiyorum..
İnsan hakları mahkemesinde de.. Başörtülü avukatları duruşmadan çıkartan hakimlere eleştiri getiren bir gazeteciye.. Mahkemenin mail adresinden, mesai saatleri içinde iken, mahkemeye tahsis edilen internet bağlantısından yararlanarak hakaret edilmesinin tasvip edilemeyeceğine inanıyorum..
Lütfen, insan haklarını ayaklar altına alan.. Bir gazeteye “Kötü sicilli” diyerek evrensel “masumiyet prensibi”ni ayaklar altına alan bu raportöre, “Senin insan hakları hedefli bir mahkemede yapabileceğin bir iş yok” deyiniz..
Gitsin 1.700 hakim savcı adına açıklamasını, YARSAV’ın veya IAJ’n ve MEDEL’in merkezinden  yapsın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir