Bunlardan Hesap Sormadıkça Ülkeye Huzur Gelmez

0

Ali Karahasanoğlu – Yeni Akit

Bunlardan hesap sormadıkça ülkeye huzur gelmez

 

Türkiye huzura kavuşmaz..
Bir komiserin öldüğü, iki göstericinin hayatını kaybettiği, daha dün onlarca molotof kokteylinin atıldığı bir eylem için “12 gündür süren barışçıl ve sivil bir işgal hareketi” tanımlaması yapan profesör antetli Ahmet İnsel’in, tüm akademik ünvanları sökülüp, kendisi de suçu övme ve halkı isyana tahrik etmekten kodese atılmadıkça, bu ülke huzur bulmaz..
Sadece kendisi değil, ona öğretim üyeliği imkanı veren Galatasaray Üniversitesi de, Ümit Kocasakal’ından tutun, Mehmet Karlısı’sına, Yasemin İnceoğlu’na kadar..
Polisi araç içinde yakmak isteyen teröristlere verdikleri destek sebebi ile, Taksim olaylarını meşru hak olarak gösteren tüm öğretim üyelerini, kapının önüne koymadıkça, bu ülkeye huzur gelmez..
Barikatlarla caddelerin kapatılıp, araçların en acil girişlerinin bile engellendiği bir alanda, hakimiyetin tamamen yasadışı örgütlere geçtiği gerçeğini görmezden gelip, bu illegaliteyi savunan ve “Başbakan’ın danışmanları biraz akıllı olup, o meydanda bir tur atıp, orada toplananların nasıl insanlar olduklarını anlayabilecek çapta olsalardı, bu aklı da ona vermezlerdi. Meydanlarda toplananlar hayatlarına karışılmamasını, yok sayılmamalarını, saygı görmeyi, yaşadıkları çevre ve kentle ilgili söz haklarının olmasını istiyorlar” diye yazabilen M. Yakup Yılmaz kapının önüne konulup, “Suç örtbas edilerek yazarlık olunmaz” denilmedikçe, bu ülkeye huzur gelmez..
Banka hesabındaki 4 milyon doların hesabını 10 yıldır veremeyen, teröristleri, “Hak arayan ‘Çapulcuların(!)’ üzerine polisin copla, sopayla, gazla ve zırhlı araçlarla saldırması onların kitabında yer almıyor” diyerek hak arayıcısı ilan eden Emin Çölaşan hakkında, halkı isyana kışkırtmaktan dava açılmadıkça, bu ülkeye huzur gelmez..
İktidara yakın gazetede kalem oynatıp, “Bugün hem Başbakan’ın konuşmaları, hem bu konuşmalarda atılan sloganlar Menderes-Özal geleneğinden çok Erbakan çizgisine yakın. Üslup da içerik de ‘merkez’ değil ‘ideolojik’ bir partiyi andırıyor. Erdoğan on yıl önce meydanlarda böyle konuşsaydı yüzde 34’ü, 47’yi, 50’yi görebilir miydi?” diye ahlaksızca yazılar yazan İhsan Dağı’ya, “Haram olsun eşinin aldığı milletvekili maaşı” denilmedikçe, bu ülkeye huzur gelmez..
Son iki hafta içinde üç insanın can verdiği gerçeğini gözardı edip, “O halde Türkiye’de çok farklı siyasi görüşlerden gençler neden Taksim parkındaki ağaçların yerine bir otel ve alışveriş merkezi olarak kullanılacak eski kışlanın inşasına karşı birleştiler ve protestolar niye bütün ülkeye yayıldı?” diyerek olayları masumlaştıran 1980 öncesinin İP’çi Şahin Alpay’ı, eski arkadaşlarının yanına, Silivri’ye gönderilmedikçe, bu ülkeye huzur gelmez..
Bir köpek için, haftalarca yazılar yazıp, şimdi üç insanın ölümü, yüzlerce insanın yaralanmasına sebep olan Taksim olayları için; “Bunca büyük yıkımlardan, hukuksuzluktan, can yakmadan sonra karşı devrimciler Türkiye’yi asla geri vermek istemezler, onlar için bu yaşamsaldır…” diye yazarak, polise karşı direniş tavsiyesinde bulunan Bekir Coşkun, tatlı yatağından kaldırılıp, savcı önüne getirilmeden, bu ülkeye huzur gelmez..
Cem Uzan’ın yanında devletin hortumlanmasına destek veren, şimdi ise başımıza dürüst gazeteci pozları ile çıkan Mustafa Mutlu’ya, “Herkes o kadar panik hâlinde ve yaralıların durumu o kadar vahim ki; içlerinden sadece birkaçı ‘ayakkabılarını’ çıkarmayı düşünemiyor!” yalanlarını yazdırma imkanı verilmeye devam edildikçe, bu ülkeye huzur gelmez..
Sanık hakları diye yola çıkıp, polisi hedef gösteren ve polislerden şikayetçi olunması için insanları organize etmeye kalkışan Türkiye Barolar Birliği ile İstanbul Barosu yöneticilerinden “Siz kamunun mu, yoksa teröristlerin mi  hakkını arayacaksınız” diye hesap sorulmadıkça, bu ülkeye huzur gelmez..
Rahatsızlanan insanların 300-500 metre ilerdeki hastaneler yerine, caddeye kurdukları sokak çadırlarında muayene etmeye kalkışan, onlarca doktoru sokaklarda ilkel şartlarda hasta muayenesine gönderen Tabipler Odası yöneticilerinden, yaptıklarının hesabını sormadıkça, bu ülkeye huzur gelmez..
Cami içine ayakkabı ile girdiği yetmemiş, bir de “Bu çocuklar, biber gazından değil, kimyasal gazdan etkilenmişler” diyerek insanları kışkırtan, yalan söyleyen, kendisini adli tıp uzmanı olarak tanıtan soytarılardan hesap sorulmadıkça, bu ülkeye huzur gelmez..
Kısacası, sokağı teröristlere teslim etmek isteyen; öğretim görevlilerinden medya mensuplarına.. Kamu kurumu niteliğindeki meslek teşekküllerinden memurlara, siyasetçilere kadar..
Olayları masumlaştırmaya çalışan, normal gösteren kim varsa, hepsinden yargı önünde hesap sorulmadıkça, bu ülkeye huzur gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir