CAMİYE SALDIRI SAVAŞ HUKUKUNU İHLALDİR

0

CAMİYE SALDIRI SAVAŞ HUKUKUNU İHLALDİR

 

 

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Recep KARAGÖZ, Suriye’nin başkenti Şam’ın Mezra’a bölgesinde Emevi camii’ne düzenlenen intihar saldırısı ilgili, bir kınama açıklaması yapıldı.

                                  

 

 CAMİYE SALDIRI SAVAŞ HUKUKUNU İHLALDİR

Suriye’nin başkenti Şam’ın Mezra’a bölgesinde Emevi camii’ne düzenlenen intihar saldırısında, aralarında Emevi Câmii’nin hatibi Muhammed Said Ramazan el-Buti’nin de bulunduğu 42 kişi hayatını kaybettiği, onlarca kişinin ise yaralandığı belirtilmektedir.

Semavi dinlerde ibadethaneler; ibadet etme, Allah’ı anma, eğitim-öğretim, sohbet, huzur ve sükun mekanlarıdır. Bu bağlamda ibadethaneler en güvenlikli mekanlar olarak bilinir.

İslam dininde ibadethane (câmi); ne zalimin övüldüğü ne de zulme rıza göstererek zulme boyun eğilmesi için propaganda yapılan mekanlar değildir.
Hangi dine mensup olursa olsun, insanların ibadet etmek üzere toplandıkları bir zamanda ibadethanelere yönelik her tür saldırı hiçbir şekilde meşru görülemez ve gösterilemez!

İslam hukukunda ve evrensel hukukta ibadethaneler, hastaneler, sivil alanlar savaş hukukunun bir gereği olarak çatışma alanının dışındadır. bu alanların çatışma alanına dönüştürülmesi İslam hukukunu ve binlerce yıllık insanlık hukukunu çiğnemek, yok saymaktır.

MAZLUMDER olarak, kim tarafından ve ne adına yapılmış olursa olsun, Suriye’nin başkenti Şam’da câmi’de ibadet etmekte olan insanlara yönelik yapılan intihar saldırısını şiddetle kınıyoruz.
Recep Karagöz

                                                                             MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir