COLA’da ALKOL’E RASTLANDI

Fransa Ulusal Tüketim Kurumu’nun Araştırmasına Göre, 19 Kola Ürününün Çoğunda Litre Başına 20 Küpe Eşit Şekere Rastlandı. Lightlardaki Tatlandırıcılar Sağlığa Zararlı Çıktı. Ve Kolalarda Çok Düşük Miktarda Da Olsa Alkol Bulundu.

Fransa’da Yapılan Bilimsel Bir Araştırma, Şeker Deposu Kolanın Obeziteye Yol Açtığını Ortaya Koydu. “60 Millons De Consommateurs” (60 Milyon Tüketici) İsimli Dergi, Fransa Ulusal Tüketim Kurumu’nun (INC) Kolalı İçecekler Üzerindeki Araştırmasının Sonuçlarına Açıkladı. Dergi, Ülkede Sağlık Tartışmasına Yol Açan Sonuçların “Şaşkınlık Verici” Olduğunu Ve Bu İçeceği Tüketenlerin Artık Daha Temkinli Olması Gerektiği Yorumunu Yaptı.

En Büyük Tehlikenin Koladaki Şeker Miktarıyla İlgili Olduğunu Belirten INC, Tam 19 Kola Markası (Coca-Cola, Pepsi, Auchan, Cora, Casino, Leader Price, Man U-Cola, V.B.) Üzerinde Yaptığı Araştırmada; Şeker, Tatlandırıcı, Katkı Maddeleri, Kafein Ve Alkole Rastladı. Çoğunda Litre Başına 100 Gramdan Fazla, Yani 20 Küpe Eşit Şekere Rastlanırken, Bu Rakam Coca- Cola’da 18, Pepsi De İse 17 Olarak Açıklandı. “Light” Kolaya Gelince; Tatlandırıcı Miktarının “Vücuda Zarar Verecek Kadar Çok Oranda” Olduğu Belirildi. Kurum, Fazla Şeker Tüketiminin Başta Obezite Olmak Üzere, Diyabet Ve Kardiyovasküler Hastalıklara Yol Açtığı Hatırlattı.

Bilim İnsanları, Laboratuvardaki İncelemede Sürpriz Bir Şekilde Tarçın, Hindistan Cevizi Ve Turunçgiller Gibi Bazı Bitki Ve Meyvelerin Bulgularını Da Elde Etti. Kurum, Bazı İnsanların Bu Bitki Ve Meyvelere Karşı Alerjik Olduğunu Hatırlatarak, Giderek Artan Gıda Alerjilerinin Bir Nedeninin De Kola Olabileceği Belirtildi. Daha Önce Gazlı İçeceklerde Bulunduğu Bilinmeyen “Terpen”İn Doğal Ürün Bileşeni Olarak A R O M A Yaratmakta Kullanıldığı Keşfedildi. ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde Kanserojen Olarak Kabul Edilen Fosforik Asit Veya Amonyum Sülfat Karamel E150D İsimli Gıda Renklendirmekte Kullanılan Tartışmalı İçeriğin De Kola Üretiminde Kullanıldığı Ortaya Çıktı.

ÇOK DÜŞÜK ORANDA ALKOL
En Şaşırtıcı Veriyse Kolada Alkola Rastlanması Oldu. Aralarında Coca-Cola, Pepsi Cola, Coca-Cola Light Coke Ve Coke Zero’nun Da Bulunduğu 10 İçecekte Alkole Rastlandığını Belirten Uzmanlar, Bu Oranın Ülkede Alkollü İçecek Kabul Edilen Yüzde 1.2 Oranından Çok Daha Düşük, 0.001 Oranında Olduğunu Bildirdi.

Bu Da Litre Başına 10 Mg Alkole Karşılık Geliyor. Fransa’daki Coca-Cola Direktörü Michel Pepin “Gizli Formülü Gereği” Bazı Aşamalarda Alkolün Kullanmış Olabileceğini Belirtirken, Pepsi Adına Konuşan Bir Sözcü De Bazı İçeceklerde “Alkolün İzine Rastlanabileceğini”, Ancak Pepsi Cola’nın “Alkol İçermediğini” Söyledi.

Haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir