Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Şunları Konuştu

 

 

 

 

 

Yanlış Bilgilerle Kardeşliğimizi İnşa Etmemiz Mümkün Değil

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğrencileriyle Bir Araya Geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslâm dininde sahih bilginin önemine dikkat çekerek, “Yalan yanlış bilgilerle kardeşliğimizi inşa etmemiz mümkün değildir” dedi.

Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Kutlu Doğum programında öğrencilerle bir araya gelen Başkan Görmez, İslâm dininin bir ilim dini olduğunu söyleyerek bilgilerin doğruluğunun önemli olduğunu ifade etti.  “Müslümanların ilimsiz olarak hayatlarına devam etmeleri mümkün değildir” diyen Başkan Görmez, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Bilgimizin sahih olması, sahih bilgilere dayanması gerekiyor. Yalan yanlış bilgilerle yolumuza devam etmemiz, müslümanlığımızı inşa etmemiz ve kardeşliğimizi inşa etmemiz mümkün değil. Bugün İslâm dünyasında yaşanan en büyük sorunların biri budur. Tarihte yaşanmış bir olayı bugüne taşıyoruz. Birbirimize hesaplarını soruyoruz ve ihtilaflara düşüyoruz. Bu ihtilaflar üzerinden de rahmet değil, zahmet üretiyoruz. Bütün bunları ortadan kaldırmanın yolu, sahih ve doğru bilgidir.”

Kardeşliğimiz Yeterli Değil

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, geçtiğimiz hafta kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde “Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlâkı ve Kardeşlik Hukuku” konusunun detaylarıyla işlendiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Günümüzde, gerek İslâm dünyasında, gerek farklı dünyalarda birbiriyle yaşayan Müslümanlar arasında ne kadar kardeşlik var? Resul-i Ekrem’in bize öğrettiği kardeşliği gerçekten yaşayabiliyor muyuz? Aynı masayı, aynı sandalyeyi, aynı sınıfı paylaşan kardeşler olarak yüreklerimiz arasındaki rabıta ne kadar güçlü? En önemlisi neden bugün bizim müminliğimiz, Allah ve Rasûlünün bizden beklediği kardeşliği karşılamıyor? Bizim hep birlikte en çok bunun üzerinde durmamız gerekiyor.”

Müslümanlar arasında yaşanan olumsuz gelişmelerin iki temel nedeni olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu nedenlerden biri ahlâkî, diğeri de düşünseldir. Haset, yalan, gıybet, dedikodu, kibir, gurur, istihza gibi ahlaki sorunlar bizim kardeşliğimize leke düşürüyor. Bunları tedavi etmek mümkün. Bunları yüksek bir ahlak aşısı ve ahlâk eğitimiyle ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak asıl önemli olan, düşünsel nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Kardeşliğimizi gölgeleyen, bizi müminler olarak kardeş olmaktan uzak tutan düşünsel sebepler, kısa sürede tedavi edilemez. Çünkü her bir Müslümanın kendi dünyasıyla çerçevelediği bir İslâm anlayışı var ve başka bir kardeşini Müslüman saymıyor. Bu düşünsel sebepleri ortadan kaldırmanın birinci yolu, cehaleti ortadan kaldırmak ve bilgiyi hâkim kılmak. İslâm’ın yüksek bilgisini hâkim kılmak. Bunun için de size büyük görevler düşüyor.”

Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İ. Hakkı Ünal da yaptığı konuşmada, kardeşlik konusunun üzerinde çok konuşulduğu ancak, fiiliyatta yeterince uygulamanın olmadığını dile getirdi. Ünal, kardeşlik konusunun devamlı olarak işlenmesi ve fiiliyata dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

http://www.diyanet.gov.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir