Has Parti Gaziantep İl Kurucularından Av.Ömer Faruk AKAN ile Has Partinin Neden Yürümediğinin Sebeplerine İlişkin Geniş Ropörtaş Gerçekleşti. Manset365 Haber Sitesi Yapılan O Ropörtajı Yayımlandı.

Yapılan Ropörtajda İlginç Detaylar Göze Çarpıyor.

İŞTE O ROPÖRTAJ

manset365: Sayın Akan sizin kanaatinize göre HAS PARTİ neden yürümedi

Sözlerime başlamadan önce içinde bulunduğumuz bu mübarek ay’ın tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum.

Sorunuza gelince  Has partinin yürümemesinin yegane sebebi Sayın Genel Başkanımız Prf.Dr.Numan Kurtulmuş’un hem genel merkezde hem de yerel teşkilatlar tarafından yalnız bırakılmasıdır.Bu durum bir çok partili tarafından da dile getirilmektedir.Has Parti  kuruluş aşamasında yeni bir güç olarak görülmesine ve ciddi rağbet görmesine rağmen hem genel merkezde hem de Gaziantep ilinde ucuz hesaplar peşinden koşan kimi şahısların basit hesapları yüzünden Sayın Genel Başkan Numan Kurtulmuş  yalnız bırakılmış ve parti yürümemiştir.

manset365: siz bu hususları görmenize rağmen neden sesiz kaldınız.

Aslında sesiz kaldığımız söylenemez. Biz inandıklarımız uğruna siyaset yapmayı doğru bildiğimizi her zaman ve zeminde söylemeyi sürdürdük. Yarın ruzu mahşerde Allah katında mesuliyetimi ortadan kaldırmak maksadı ile siyasi hiçbir beklentim olmadan bu hususları gerekli kurullarla istişare ettim.Ancak Gaziantep örneğine dönersek yerelden genel merkeze inanılmaz yanlış bilgi akmaktaydı. Sürekli olarak genel merkez yanıltıldı,ucuz hesaplar peşinde koşuldu.Defalarca uyarılarda bulunmamıza rağmen kimi arkadaşlarımız ‘’Sayın genel başkan bir rüzgar estirirse bizde bir şey oluruz’’.Zihniyeti ile siyaset yaptılar.Bu arkadaşlar ‘’siyaseti bir kazanç kapısı olarak gördüler.’’büyük sıkıntı buydu.Hatta çoğu kez Sayın Genel başkan Gaziantep iline geldiğine dahi pişman oldu çünkü beş on kişi ile karşılandı ve adeta rencide edildi.İftar yemeklerinde dahi insanlara küfür edildi.Şimdi tüm bunları elbette sayın genel başkan görmüştür.

manset365: Biraz daha açar mısınız bu konuyu

Saadet Partisinden ayrıldığımızda Gaziantep ilinde beraber istifa etmiş olduğumuz arkadaşlarımız maalesef yeni kurulacak partinin (saadet partisinden istifa eden 3-4 kişi) ile yola devam etmesi gerektiğini ve dışarıdan yeni kurulacak partiye gelecek olan güçlü isimlerin kendilerine ayak bağı olacağını düşünmekteydiler. Ne yazık ki ( bunu söylemekten hicap ediyorum ancak ) istifa eden arkadaşlarımızın içinde bile dışlanacak olanların çokluğu ve bu oluşuma sadece 3-4 kişinin bulundurulacağı hususunun sürekli olarak dillendirilmesi insanların bizden uzaklaşmasına sebebiyet verdi.Bu 3-4 kişinin içinde bulunacak olmama rağmen bu durumdan  ‘’siyasi fırsat elde etmem mümkün iken’’ bu dar çerçevede Gaziantep ilinde yeni parti kurulacak olmasına karşı çıktım.Siyaseten şark kurnazlığı,siyasi fırsatçılık peşinde koşmak biz dava insanlarına yakışmıyor kanaatindeyim. Maalesef arkadaşlarımızın hatası şudur ki hayatlarını kazanmak için bir iş edinmek yerine kısa yoldan siyaseten hayatlarını kazanmak için uğraşmaktaydılar.Bu durumu da açıkça ifade etmekteydiler.Hatta o dönemde kimi arkadaşlarımız milletvekilliği sıralamalarına ilişkin pazarlıklar bile yapmaktan geri durmamaktaydılar ( Prf.Dr.Numan Kurtulmuş  zaten bizi sürükler bizde kimseye kaptırmadan aradan çıkarız ) şeklinde beyanatlarda bulunmaktaydılar.Üzülerek söylemeliyim ki arkadaşlarımız kendimiz çalalım kendimiz oynayalım demekteydiler.Bütün bu tezgahın içinde bulunmam istenmiştir.Gaziantep ilinde tanınmayan bilinmeyen ve küçük olan ticaretlerinde dahi itibarsızlaşmış şahıslarla yola çıkmak bir oluşumun ilk kuruluşuna büyük bir darbeye sebebiyet vermekteydi.Bu durumun üzüntüsü içindeydim.Bu arkadaşlarımızın içinde bir kısım şahıslar vardı ki bazı cemaatlerin liderlerine ve Gaziantep ilinde bulunan kanaat önderlerine açıkça hakaret etmekten geri durmamaktaydılar.Bu hususlar halen devam etmektedir.Bu hususlar bir çok insanın yeni kurulan HAS Partiden uzaklaşmasına sebebiyet verdi.Hatta bazı arkadaşlarımız kurulacak olan yeni partiyi ‘’kanarya sevenler derneği ‘’zannetmiş olacaklar ki ‘’partiye şu şahıs gelsin şu şahıs gelmesin gelirse döveriz‘’gibi çok çirkin ifadelerde dahi bulunmuşlardır. Şimdi bu anlattığım arkadaşlar AK Partinin içine çöreklenip oradan nemalanma telaşına düşmüşlerdir.Bu söylediğimden eminim çünkü bu arkadaşlar kendi inisiyatifleri ve kendi becerileriyle herhangi bir yerde kabul görecek arkadaşlar değillerdir.Bu arkadaşlar küçük bir çıkar uğruna siyaset yapmaktadırlar.

manset365: Sayın AKAN birçok insan Gaziantep teşkilatının varlığından haberdar değildi bunu neye bağlıyorsunuz.

Evet bir çok insan tarafından ‘’yeni kurulacak partiyi desteklemek istiyoruz şeklinde ‘’birebir şahsımın aranması üzerine il başkanlığından istifa eden arkadaşımıza Gaziantep ilinde ses getirecek bir liste sunduk bu listeyi birebir görüşmelerimiz neticesinde oluşturduk bu arkadaşlara bakın bu listede ismi bulunanlarla görüşmemiz gerekir dedik ancak yanıtları aynen şu oldu.Bu insanlarla görüşmemize  gerek yok ‘’biz partiyi kuralım gelen gelsin gelmeyen gelmesin zaten Numan bey bu işi götürür ‘’ şeklinde beyanda bulunmuşlardır.Gerçi daha sonra ‘’tek yetkili biziz’’ Ömer Faruk Akan ile değil bizimle görüşeceksiniz şeklinde çok çirkin bir yaklaşımla kimileriyle görüşüldüyse de bu arkadaşları ciddiye alıp partiye gelen olmamıştır.Bu arkadaşlarla kurucular listesi hazırlanırken de çok ciddi sıkıntılar yaşandı bu arkadaşlar verdikleri’’namus,şeref ‘’sözlerini yarım saat sonra unutup bildiklerini okumaya devam ettiler.Aslında doğrusunu söylemek gerekirse sadece bir şeyde vebalim vardır oda il başkanı olan arkadaşa il başkanlığını ben hediye ettim ve bu durumdan halen vicdani rahatsızlık duymaktayım.

manset365: Nasıl anlamadım siz mi il başkanını belirlediniz

Aslında bu soruya evet dersem yanlış olmaz kuruluş aşamasında bu sıkıntılar yaşanınca genel merkez Gaziantep ilinde illeri gelenlerinden birini il başkanını belirlemek üzere görevlendirdi. Bu arkadaşlar bu durumu öğrenince pek telaşa kapıldılar. Ben bu durumu engellemek için derhal parti içinde taraf olarak görülen tüm tarafları bir araya getirdim ve vazifenin şimdi ki il başkanında kalmasını sağladım ve bu arada oturan herkes namus ve şeref sözleri ile bazı sözler verdi ama kimisi bu sözlerini çabuk unuttu. Şimdi tüm bunlar yaşanınca tabi parti il toplantısı yapamaz hale geldi vazife yapacak ilçe bakanı bulamadı arka arkaya ilçe başkanları istifa etti parti yönetilemedi Tüm bu hususlardan elbette sayın Genel Başkanımızın bilgisi vardı ve partinin bu şekilde yürümeyeceğini biliyordu elbette.Şimdi insanın amacı inandıkları uğruna siyaset yapmak olmayınca bu tür şeyler normal sanılıyor tabiî ki.Maalesef bu arkadaşlarımız özgüvenden,cesaretten yoksundular.Siyaset hizmet işidir bir geçim kapısı veyahut profesyonel bir çalışma alanı değildir.Gönül bağı işidir siyaset.Biz yıllar önce çok ciddi yerlerden çok ciddi teklifler almamıza rağmen inandıklarımız uğruna bu teklifleri elimizin tersi ile itmesini bilmişiz.

manset 365: Peki bu durumu engellemek için ne yapılmalıydı.

Gaziantep ili bir buçuk milyonluk nüfusa sahiptir bir çok kucaklayıcı il başkanı adayı da mevcut idi .Şimdi il başkanı olan arkadaşımız partiden gitseydi bile peşinden sürükleyeceği kişi sayısı inanın 2 kişiyi geçmezdi ancak bu arkadaşın il başkanı olması sebebiyle de bir çok insan Has partiye gelmek istememiştir.Çünkü bu arkadaşımız altyapısı ve vizyonu itibari ile  Gaziantep ilinde il başkanlığı yapacak kapasitede değildir. Bu arkadaş taşra siyaseti gütmekteydi. İl başkanı olacak kişinin siyaseti hayatının ortasına koymaması gerekir. Yani siyaset ile yaşamını idame ettirme gayesi gütmemelidir. Siyaset yapacak kişinin partinin tayfası olmayı kabul etmesi gerekir. Gemiyi kaptan bir yere götürür bende gitmiş olurum zihniyeti ile siyaset yapılmaz.

Manset365: Peki Has Parti Gaziantep teşkilatı topyekûn bu durumda mıydı?

Elbette değildi. Gaziantep Has Parti teşkilatında, İl kurucularında, Teşkilatta vazife alanlar içinde, İlçe teşkilatlarında çalışan büyüklerimiz ve kardeşlerimiz büyük çoğunlukla çok iyi niyetliydiler. Ancak İl başkanı arkadaşımız bir çok güzel çalışmayı baltalamakta pek mahirdi. Zaten çalışanların çoğunu da küstürmeyi de başardı sağ olsun. Doğrusu sıkıntının temeli İl başkanı olan arkadaşımız ve parti büyüğü olarak kendini lanse eden ancak parti içinde hiçbir olumlu tavrını göremediğimiz bir ağabeyimizdi.Anlattıklarımın temel sebebi bu iki arkadaşımızdı.

manst365: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Kimsenin Sayın Genel Başkanımız Prof.Dr. Numan Kurtulmuş’u eleştirmeye hakkı yoktur. Sayın genel başkanı yalnız bırakanlar kendi sorumsuzluklarını sayın genel başkana mal etmesinler. Bizi sevenlere de şunu söylüyorum biz menfaat uğruna yanlış yerlerde olmayız, siyaseti de kimsenin gölgesi altında yapmadık yapmayacağız. Bunun bilinmesini isterim.

Manset365.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir