Hasan Kalyoncu Üniversitesi dışa açılmaya ve öğrencilerine dünyanın kapılarını açmaya devam ediyor. HKÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ile İİSBF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yakup Durmaz, Erasmus konusunda görüşmeler ve antlaşmalar yapmak üzere Polonya’da bir takım temaslarda bulundu.
HKÜ, bazı Polonya Üniversiteleriyle yaptığı öğrenci değişim programlarıyla öğrencilerine yaşam boyu hatırlayacakları akademik ve sosyal deneyimlerin kapılarını açıyor.
Ziyaret ettiği mevkidaşlarına öncelikle HKÜ’nün eğitim vizyonunu anlatan HKÜ Rektörü, çeşitli üniversitelerle öğrenci değişim konusunu görüştü. Gaziantep’in 5600 yıllık tarihi zenginliğinin yanında üniversiteler kenti olma özelliği ile uluslararası öğrenciler için cazip bir yer olduğunu anlatan Rektör Özdemir, üç üniversite ile Erasmus anlaşması imzaladı. Böylece HKÜ’lü öğrenciler önümüzdeki yıllarda eğitimlerinin bir kısmını Polonya’daki Üniversitelerde yapabilecek. Polonyalı öğrenciler de HKÜ’de eğitimlerini sürdürebilecek.
Bologna Süreci ve YÖK’ün üniversitelerin dışa açılmasını, öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelerde eğitimlerinin bir kısmını sürdürmelerini teşvik ettiğinin altını çizen Rektör Özdemir,“Avrupa’nın en eğitimli toplumuna sahip Polonya’da yaklaşık 500 yükseköğretim kurumu var. 136 devlet destekli üniversitenin yanında 326 özel üniversite bulunmakta. Yükseköğretime kayıtlı öğrenci sayısı ise yaklaşık 2 milyon. Nüfusun azalmasından dolayı bazı üniversiteler öğrenci bulamadıklarından kapanıyor. Bunun için yurt dışı üniversitelerle işbirliği yapmak istiyorlar” dedi.
Rektör Özdemir, HKÜ’nün Erasmus Anlaşması yaptığı üniversiteleri şu şekilde sıraladı:
1. Varşova Lazarski Üniversitesi; Bu üniversite sıralamada 5. sırada olan özel bir üniversite. Kalitesi nedeniyle özellikle yabancı öğrencilerin büyük oranda rağbet ettiği üniversitede 30 ülkeden yaklaşık 7000 öğrenci eğitim almaktadır.
2. Varşova Vistula Üniversitesi; Polonya’daki üniversite sıralamada 6. sırada olan özel bir üniversite olup, 3000 öğrenci ve 300 seçkin akademik kadroya sahip. Öğretim üyeleri arasında eski başbakan ve bakanlar var.
3. Varşova CardinalStefan Wyszynski Üniversitesi; 2 kampüsü bulunan büyük bir Devlet Üniversitesi. Eğitim ve Pedagoji Fakültesi Erasmus konusunda HKÜ Eğitim Fakültesi ile işbirliği yapacak.
4. Kielce Ekonomi ve Turizm Üniversitesi; Varşova’ ya yaklaşık 2-3 saat mesafede bulunan sakin ve güzel bir il olan Kielce’ de bulunmaktadır. Ekonomi ve İşletme konusunda işbirliği yapılacak.
HKÜ’lü öğrenciler önümüzdeki yıllarda eğitimlerinin bir kısmını bu üniversitelerde sürdürebilecek. Bir yandan eğitimini yaparken dil pratiğini geliştirecek, bir yandan da farklı bir ülke ve kültürü tanımış olacaklar.
hasan ödemiş/gaziantep

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir