Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Haşimi Hakkındaki İdam Kararını Esefle Karşıladığını Açıkladı.

 

Talabani, Bugün Yaptığı Yazılı Açıklamada, Ülkenin Meselelerine Herkesçe Kabul Edilebilecek Bir Çözüm Bulmak İçin Uğraştığını, Bu Meselelerden Birisinin de Haşimi Meselesi Olduğunu Belirterek, Çözüm Arayışını Sürdürdüğü Bu Dönemde Haşimi Hakkında İdam Kararı Verilmesinin Esef Verici Olduğunu Dile Getirdi.

Haşimi’nin Halen Resmi Olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Olduğuna Dikkati Çeken Talabani, “Haşimi Hakkında İdam Kararının Verilmesini Esefle Karşılıyorum. Haşimi, Halen Resmi Olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısıdır. Bu Karar, Ulusal Uzlaşının Gerçekleştirilmesinde Olumlu Rol Oynamayacak Aksine Sarfedilen Çabayı Karmaşık Hale Getirecek ve Zora Sokacaktır” Dedi.

Görüş Beyan Ederek Yargıya ve Yargı Kararına Müdahale Etme Gibi Bir Niyetinin Olmadığını İfade Etti. Celal Talabani, “Ortaya Koyduğum Bu Görüş, Sadece Ülkemizde Birlikte Yaşama ve Müsamahakâr Ruhu Güçlendirmek İsteyen, Halkımızın İstikrar, Büyüme ve Refah Yönündeki Beklentilerinin Önüne Herhangi Bir Engelin Çıkmasından Endişe Eden Bir Cumhurbaşkanının Emel ve Çabalarını Yansıtıyor” Dedi. (TRT Haber)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir