Müzikte Küfür Sözler

 

Bilindiği üzere insanlık var olalı beri hakla batılın mücadelesi devam etmektedir. Bu mücadelede batılın hakka karşı söyleyecek sözü olmadığından her yolu mubah görmektedir. Başvuracağı en kestirme ve etkin yol ise İslam neslinin ahlakını bozup, maneviyatını ifsat etmektir. Batıl’ı bağlayıcı herhangi bir kaide, kural olmadığından, bu yolda her türlü batıl yola başvurabilirler. İçki, kumar, uyuşturucu, zina, fuhuş vs.

Batılın bu ifsat için kullandığı en etkin silahlardan biri de müziktir. Özellikle son muş’um süreçten sonra müziğin fireni patladı. Dolayısıyla ahlak, terbiye, haya, hicap, örf, adet vs İslami ve insani değerler ayaklar altına alındı. Hatta mukaddes değerlere adeta savaş açıldı… Klip ve magazin programları, yatak odasından daha öte sahnelerden geçilmiyor… Bunun adına da sanat deniliyor.

Müzikteki sözlerden telaffuzu haram olanlar o kadar çok ki meşru olanlardan daha fazla. Hani “deveye boynun neden eğri demişler. O da, nerem doğru ki” demiş ya o mesele… Ancak müzikte bazı sözler var ki sarahaten insanı dinden çıkarıp küfre götürecek kadar tehlikelidirler. Böylesi küfrü açık olan söz veya hareketlerde cehalet de mazeret sayılmamaktadır. Yani kişinin ben bunun küfür olduğunu bilmiyordum demesi onu kurtarmaz. Tabi Müslüman iken mürted olan (dinden çıkan) ın nikahı da iptal olmaktadır.

Bu konu, din iman beni ilgilendirmez diyen veya dini, Allah (cc) la kul arasında bir vicdan meselesinden ibaret gören, laikliği din edinmiş birilerini ilgilendirmeyebilir. Ancak İslam’ı Allah (cc) ın kitabına Resulullah (sav) ın sünnetine pazarlıksız teslim olmak olarak bilen ve inanan ülkenin kahir ekseriyetini yakından ilgilendirmektedir.

Nice Müslüman evladı ve Müslümanlıkla da iftihar eden cahil insanlar, yolda yürürken, tarlada inşaatta çalışırken veya evinde otururken bu küfür içerikli sözleri terennüm edebiliyorlar. Bunların büyük ekseriyetinin bu sözlerin küfür olduğunu bilmemesi sonucu değiştirmiyor.

Bu müziğin sözlerini yazanlar, besteleyenler, seslendiren sanatçılar ve albümlerini yapıp dağıtanlar ise milyonlarca insanın küfrüne sebep olmakla onların sayısı kadar vebal almaktadırlar. Zira hayır olsun şer olsun, bir şeye sebep olan onu yapmış hükmündedir.

Bilindiği üzere Resulullah (sav) içkinin üzüm yetiştirme aşamasından mamul hale getirilip içilmesine kadarki aşamalarında emeği geçen on sınıf insanı lanetlemiştir. Halbuki içki büyük bir haram olmakla beraber ameli ve ferdi bir günahtır. Müzikteki bu küfür sözler ise itikadi ve toplumsaldır. Düşününki sanatçı!!! bir albüm yapıyor bunun satışı bazen milyonlara ulaşıyor. Ayrıca korsanı, internetin binlerce sitesinde ve TV kanallarında yayınlanması da cabası…

“Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.” (İsra 17/36) “kim bana dili ve cinsel organıyla (günah işlememe) garanti verirse, bende ona cennet garantisi veririm” (Buhari, Müslim, Riyazus salihin H no=1512)

Bu konuda gerekli uyarıların yapılması diyanet, ilahiyatlar vb ilgili kurumlar ve kanaat önderleri için elzem vecibelerdendir. Elbette her Müslüman’ın, gördüğü herhangi münkere karşı uyarı yapma sorumluluğu zaten vardır. Zira İslam da ruhbanlık yoktur. Yani din sadece din adamı sınıfının sorumluluğunda olmayıp, elhamdülillah Müslüman’ım diyen her mümin İslam’ın yayılması ve İslam a aykırı davranışların ortadan kalkması için mücadele etmekle görevlidir.

Küfür sözlerine örnekler

Bu sözlerin bir kısmının te’vili tartışılabilir. Ancak çoğunluğu te’vil götürmeyecek kadar açık olup açıkça küfrü gerektirirler.

* Bir tanrıya taptım bir sana taptım…

* Taptım Allah (cc) gibi sana…

* Bir tanrıya bir de sana severek tapıyorum…

* Madem unutacaktın neden yarattın…

* Sen benim aşkımsın ilahımsın…

* Evvela hüdayı tanımasaydım sen benim ilahım olurdun…

* Seni sevdim rabbim gibi…

* Seninle cehennem ödüldür bana sensiz cennet bile sürgün sayılır…

* Çıkıp Allah (cc) la zar mı atayım…

* Aşka secde ettim…

* Sanki sen beni yarattın, ben senin kulun olayım…

* Seni tanrı affetse bile ben affetmem…(veya benzeri ifadeyle)

* Tanrım beni baştan yarat…

* Kaderin böylesine isyan ederim…

* Dertlerin kalkınca şaha bir sitem yolla Allah a…

* Bilmem ki bu dünyaya ben niye geldim…

* Kaderin böylesine yazıklar olsun…

* Yıkılsın camiler kurulsun meyhaneler…

* Kadere rest çektim isyanlardayım…

* Hiç kimseye değil kadere küsüm…

* Pop ilahı, rock ilahı, arabesk ilahı, sinema ilahı vb sözler… Neuzubillah

El ayak vs organlarla işlenen günahlar da büyük günahlardır. Ancak bu günahlar bedel gerektirdiğinden seri olarak işlenmeleri zor ve ayrıca bu günahlar genellikle amelle alakalı olup dinden çıkarmazlar.

Halbuki insan diliyle oturduğu yerden on dakikada gıybet, nemime ve yalan gibi onlarca haram işleyebilir. El iyazu billeh, mukaddesata sövmek veya şarkılardaki küfür içerikli sözlerden nicelerini de serice ifade edebilir.

Bir sözle de insan dinden çıkar mı? demeyesiniz. Evet… insan bir sözle İslam’a girdiği gibi, bir sözle çıkabilir. Atalar boşuna dememiş; “söz ola kestire başı, söz ola kese savaşı” diye. İnsan bir gökdeleni on yılda tamamlar ama yıkmak isterse gerekli yerlere patlayıcılar yerleştirerek on dakikada yıkabilir. Nitekim genelde yapmak zor yıkmak ise kolaydır. Bir insan ömür boyu Salih ameller işledikten sonra küfür sözlerden birini söyleyip öylece ölürse tüm amelleri yok olup ebedi cehennemlik olur.

Şu halde şaka olarak dahi bu sözlerden birini söyleyemeyiz. Söyleyenleri veya bu müzikleri yayınlayanları, çalanları gördüğümüz zaman da bana ne diyemeyiz, uygun bir dille uyarıp engel olmaya çalışmak zorundayız. ayrıca diyanet ve kitle iletişim araçlarına hükmedenlerin halkı, özellikle gençliği bu konuda bilinçlendirmeleri gerekir.

İyiliği emretme ve kötülükten sakındırma hepimizin görevidir unutmayalım. Allah (cc) yar ve yardımcımız olsun. Allah (cc) a emanet olun… Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilinc@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir