‘Ne Zaman Emekli Olurum Sorusuna’ 1 Sms İle Son

Ne Zaman Emekli Olurum Derdine Son

 

Yeni Yıl da Birçok yeni kanunun hayatımıza gireceği ve yeni zamların belimizi bükeceğinin yanında bazı rahatlıklar da yeni yılda gelecek. Bunlardan en sevileni ise SGK nın yılbaşından itibaren vatandaşların sorularını kısa mesaj yoluyla yanıtlayacak olması olsa gerek.

 

SGK Başkanı Fatih Acar “Örneğin SGK’ ya ‘Ne Zaman Emekli Olurum’ diye mesaj atan vatandaş, cevabını anında öğrenecek” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, ocak ayından itibaren vatandaşların sosyal güvenlik ile ilgili sorularını kısa mesaj (SMS) yoluyla sorabileceğini ve anında cevap alabileceğini açıkladı. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara şubesinde işadamları ile bir araya gelen Acar, bazı hizmetlerin cep telefonu üzerinden kısa mesaj ile ulaşılmasına imkân tanıdıklarını söyledi. SGK Başkanı Acar “Vatandaş telefonunun mesaj bölümüne adını, soyadını, TC numarasını ve öğrenmek istediği konuyu yollayınca, soruların cevabını alabilecek. Örneğin SGK’ ya ‘Ne Zaman Emekli Oluyorum’ diye mesaj atınca, ne zaman emekli olacağını öğrenebilecek. Yine aynı şekilde ‘Kaç gün prim ödedim’ diye mesaj atınca kaç gün prim ödediğini anında SMS yoluyla öğrenebilecek. Bu şekilde 2013 yılında vatandaşa ani hizmet sunabilen interaktif sistem gelecek” dedi.

İsteyen Emeklimiz Maaşını Evde Alabilecek

Emeklilik yaşına dair açıklama yapan Fatih Acar, 2046 yılında ortalama yaşam süresinin 81 yıla çıkacağının öngörüldüğünü belirterek, bu yüzden emeklilik yaşını 65’e yükselttiklerini belirtti. Emekli olmak için prim ödeme gün süresinin 9 binden 7 bin 200’e düşürdüklerini bildirdi. SGK Başkanı, yeni düzenlemelerle emeklileri daha rahat ettirmek için çalıştıklarını da ifade eden Başkan Acar, şu an Türkiye’de 10 milyon 400 bin emekli olduğunu söyleyerek, emeklilerimizin istekleri doğrultusunda maaşlarını evlerine kadar getirebileceklerini ve emeklilerimizin maaşlarını evde alabileceklerini kaydetti.

Kaynak Tv’ler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir