PKK Chp’li Hüseyin Aygün’ü Kaçırdı

Chp Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün PKK’lılarca Kaçırıldı.

 

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün Meclis’in Tatile Girmesinden Sonra Ailesiyle Beraber Seçim Bölgesi Olan Tunceliye Gitmişti.Güvenlik Güçleri Vekilin Zararsız Bir Şekilde Bulunması İçin Hassas Davranıyorlar.Bölgede Operasyonlar Devam Ediyordu,Ayrıca Aygün’ün Kaçırılmasıyla da Yeni Bir Operasyon’a Başlandı.

 

Vali Mustafa Taşkesen’den Açıklama

 

Tunceli’de CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK’lılar tarafından kaçırılmasının ardından Vali Mustafa Taşkesen başkanlığında kriz masası kuruldu. Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde Vali Taşkesen, MİT, Jandarma, Emniyet mensuplarıyla bir toplantı yaptı.

Taşkesen, burada gazetecilere Milletvekili Aygün’ün PKK’lılar tarafından kaçırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Taşkesen, Aygün’ün bir haftadır Tunceli’de bulunduğunu belirterek, valilik başta olmak üzere güvenlik güçlerinden herhangi bir koruma talebi olmadığını söyledi.

PKK’nın, ilk eylemlerini yaptığı 15 Ağustos nedeniyle bazı eylemlere girişeceği konusunda ellerinde bilgiler olduğunu kaydeden Vali Mustafa Taşkesen, şunları söyledi:

“Ancak böyle bir eylem yapılacağına dair hiç bir bilgi yoktu. Hüseyin Aygün kamuoyu tarafından sıkca takip edilen bilenen bir vekilimizdi. Özellikle 1938 Dersim olaylarıyla ilgili açıklamalarıyla gündemdeydi. Bugün akşam saatlerinde Ovacık İlçesi’nden dönerken, tahmini 30′uncu kilometrede sivil kıyafetli ellerinde uzun namlulu silah bulunan 2 PKK’lı yola inerek, Hüseyin Aygün’ün aracını durdurmuş ve Hüseyin Aygün’ü kaçıracaklarını yanında bulunan danışmanı Deniz Tunç ve gazeteci Kadir Merkit’ten de yollarına devam etmelerini istemişlerdir. Bölgede zaten operasyonlar devam ediyordu. Şu anda operasyonda davam ediyor. Ancak sayın milletvekiline bir zarar gelmemesi için çok hassas davranıyoruz.”

Aygün, PKK’lılara Direnmiş

Gazetecilerin Aygün’ün kaçırılması sırasında PKK’lılar tarafından zor kullanılıp kullanılmadığı yönündeki sorusu üzerine Vali Taşkesen, “Hüseyin Aygün örgüt mensuplarıyla bir süre gitmeme yönünde tartışmış. Bu durumu kabul etmediğini belirterek, direnmiş. Daha sonra örgüt mensuplarının kararlı tutumu üzerine götürülmüş. Kaçıranların elinde uzun namlulu silah bulunuyormuş” dedi.

Vali Mustafa Taşkesen, Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasının bir tesadüf olmadığını kaydetti. Taşkesen, “Muhtemelen takip ediliyormuş. Zaten silahlı kişiler burada bekliyor ve sadece bu aracı durduruyorlar” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.