Seccadeden Rahatsız Olmuş YARSAV’lı Nuh Hüseyin!

0

Ali Karahasanoğlu – Yeni Akit

Seccadeden rahatsız olmuş YARSAV’lı Nuh Hüseyin!

 

Soruyor, YARSAV’lı Nuh Hüseyin Köse: “Türk yargısı muhafazakarlaşıyor mu?”

Halen görevde olan bu hakim, Yekta Güngör Özden ağabeyi gibi, görev sırasında köşe yazarlığı yapmaya merak sarmış.
Yazısında, önce yürütmeyi eleştiriyor..
“Geçtiğimiz günlerde Adana’da, geceyi geçirdiğim bir kamu kurumunun (DSİ) misafirhanesinde gördüğüm manzaralar, bu tezi doğrular nitelikteydi; odalara tesbih ve seccadelerle, kıbleyi gösteren işaretler konmuş, lokallerde içki servisi kaldırılmıştı.”
İfade öyle bir kaleme alınmış ki.. Sanırsınız misafir olarak kaldığınız tesiste, size zorla namaz kıldırılıyor. Zorla tesbih çektiriliyor.. İçki içmek istediğinizde, elinizden şişe alınıp, lavaboya dökülüyor!
Öyle mi, Nuh Hüseyin?
Olayları böylesine çarpık bir mantıkla yorumlayan bir hakim, önüne gelen dosyalarda ne yapıyor acaba?
Halkın % 58’inin oyu ile değişen  HSYK’nın Anayasa’da belirlenen yapısı ile ilgili maddeleri de beğenmemiş hakim beyimiz.
“12 Eylül 2010 referandumunda aslında topluma ‘yeni yargı düzeni’ oylatılmıştı. Ama bambaşka bir mukaddime ile elbette” diyor..
Yani demek istiyor ki hakim beyimiz: “Siyasetçiler sahtekarlık yaptı. Başka mukaddime ile anlattı. Başka değişiklik yaptı.”
O zaman buyur anlat Nuh Hüseyin..
Ne gösterildi, ne yapıldı?
İstersen önce ben sana, evvelki sistemi anlatayım. Bıraktığım yerden, sen devam edersin..
Çorumlu HSYK üyesinin yanında.. Hacıbektaşlı HSYK üyemiz. Onun yanında tekrar Çorumlu bir HSYK üyemiz. Onun yanında Sivaslı Başkanvekil üyemiz.. Onun yanında..
Ne güzeldi değil mi, o günler.
Yıllar önceki koalisyon hükümeti sırasında, % 20 oy alabilmiş bir partinin kadrolaşması ile belirlenen HSYK’nın 5 üyesi, % 50 ile iktidar olan yeni hükümeti, inim inim inletiyordu…
Tam Nuh Hüseyin’in arzuladığı gibi..
Hükümete darbe girişiminde bulunuluyor. Ama darbecilerin yargılanması önlenmek isteniyordu.. Darbecilerin yargılandığı mahkemelere, öyle hakimler atanmak isteniyordu ki, darbeciler hemen serbest bırakılsın. Tekrar darbe yapmak için, kolları sıvasınlar..
Ah ah.. Ne güzel günlerdi o günler..
Değil mi Nuh Hüseyin..
İşte bunun için rahatsız Nuh Hüseyin..
Elin gavuru ABD’de bile, otellerde Kur’an-ı Kerim-seccade bulundurulurken, halkının % 99’u müslüman olan Türkiye’deki bir misafirhanede seccade bulunmasından niye rahatsız olur ki, bir hakim…
Sadece seccadeden değil..
Önceki kadrolaşmanın bozulmasından da rahatsız Nuh Hüseyin..
“Bir gecede Yargıtay ve Danıştay’ın üye yapıları değiştirilip, muhafazakar yargıçların ağırlıklı olarak atanabileceği” tanımlamasıyla rahatsızlığını ifade ediyor, Nuh Hüseyin..
Oysa, HSYK’da solcu hakimler olacaktı, kıyamete kadar..
Yargıtay ve Danıştay, ebediyen solcuların hakimiyetinde kalacaktı. Halkın % 90’ı muhafazakar da olsa.. Hakim ve savcıların % 70’i muhafazakar da olsa.. Yüksek yargıda ve HSYK’da, bir tane bile muhafazakar insan istemiyordu Nuh Hüseyin!…
Ah ah.. O referandum yok mu.. Her şeyi berbat eden, o referandumdu işte..
Değil mi Nuh Hüseyin.
Onun için, hakim ve savcıların özgür seçimlerine de itiraz ediyor: “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na on muhafazakar yargıç seçilmişken” diyor Nuh Hüseyin.
Kimin seçtiğini söylemiyor.
Seçenler; hakim ve savcılar. Hakim ve savcılar, Nuh Hüseyin’e mi soracaklar, “Muhafazakar mı seçelim, solcu mu seçelim” diye..
Varsa böyle bir üstünlüğü Nuh Hüseyin’in, söylesin çekinmesin..
Nuh Hüseyin sazı almış eline..
Bırakır mı hiç..
“Bu kurulun başsavcı, adalet komisyonu başkanı, müfettiş hatta basın hakim ve savcılarına kadar yaptığı  atamalar, önümüzdeki günlerde yargıdan nasıl kararlar çıkacağının sinyallerini de veriyordu aslında” sözleri de, muhalefet partisinin milletvekiline değil, halen kürsüde görev yapan bir hakime ait!
Sinyali almışsın Nuh Hüseyin..
O sinyale göre, kararlarını hazırladın mı  sen de?
“Bana sökmez” mi diyorsun?
Nasıl sökmeyecek?
Senin ne üstünlüğün var, Nuh Hüseyin?
Eğer hükümet emrediyor, hakimler karar veriyor ise.. Sen nasıl direneceksin, Nuh Hüseyin..
Sen direnebiliyorsan, başkaları nasıl direnemeyecek?
Gel de çık Nuh Hüseyin, işin içinden..
Çıkabilirsen..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir