Sucuk ve Salamda Daha Önce Domuz Eti,Dana Eti Yerine,Tavuk Eti Maddeler Çıkmıştı.Yediğimiz Gıdanın Sağlıklı Olup Olmadığı Hep Tartışılırken,Raflarda Onlarca Marka Sucuk ve Salam Var.Tüketici İçeriğini İyi Bilmediği Halde Bu Ürünleri Tüketiyor.Sağlık ve Tarım Bakanlığı İfşa Etsede,Gıda Terörleri Durmuyor.Son Olarak Bu Konuda Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bir Açıklama Yaptı.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TKEÜMB) Başkanı Bülent Tunç, 18 Liranın Altında Satılan Sucukların Yüzde 100 Dana Etinden Yapılma İhtimalinin Olmadığını Söyledi.

Tunç, Yaptığı Açıklamada, Ramazan Ayında İnsanların Yedikleri Gıdalara Dikkat Etmesi Gerektiğini Belirterek, Bu Noktada Vatandaşların Sahte Sucuklardan Uzak Durması Gerekiğini Anlattı.

Yılbaşında Çıkarılan Yasa İle Sahte Gıda Konusunda Önemli Bir Adım Atıldığını Hatırlatan Tunç, ”Yasa, Sucuk Piyasasını Çok Etkiledi. Yani Yasa Öncesinde Denetimler Bir İşe Yaramıyordu. Çünkü Bakanlığın Herhangi Bir Yaptırım Yetkisi Bulunmuyordu, Bu Yasayla Beraber Denetimler Müthiş Arttı” Dedi.

Tunç, Türkiye’de Maddi Kazanç Sağlamak Amacıyla İnsan Sağlığının Göz Ardı Edildiğini Vurgulayarak, Sucuk Yapımında İnsan Sağlığının Geri Planda Kaldığını Savundu.

Denetimlere Rağmen İnsanların Sahte Sucuk Üretimine Devam Ettiğini Vurgulayan Tunç, ”Çünkü İşin Ucunda Büyük Kazanç Var. Sucukta Her Şey Karıştırılabilir. Karıştırıldığında Da Kimsenin Anlama İmkanı Yok. Yani Etle Alakalı Hiçbir Şey İçinde Yok Fakat Yüzde 100 Dana Etiymiş Gibi Satılıyor. İçinde Az Biraz Et Bile Yok” Şeklinde Konuştu.

Bülent Tunç, Marketlerde 3 Liradan Sucuk Satıldığına Dikkati Çekerek, Şunları Kaydetti:

”Marketlerde 3 Liraya Sucuk Satılıyor. Bu Noktada Tüketicinin Çok Bilinçli Olması Lazım, Yani 3 Liraya Sucuk Olmaz. 18 Liranın Altında Olan Hiçbir Sucuğun Yüzde 100 Dana Eti Olma İmkânı Yok. Çünkü Bu Etin Fiyatı Var, Sucuk Yapımı İçin Beklenen Süre Ve İşçilik Var. Bu Yüzden Gerçek Sucuğun 18 Liranın Altında Olması Gibi Bir Durum Söz Konusu Değil. Özellikle Ramazan Ayında İnsanlarımızın Daha Dikkatli Olması Lazım. Çünkü Herkesin Yediğine Dikkat Etmesi Gerekiyor.”

Kaynak : Habervaktim.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir