Türkiye’nin En Büyük Camii Şerif’i Gaziantep’te Yapılacak

0

Türkiye’nin En Büyük Cami’si Gaziantep’te Yapılacak

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Talimatıyla Türkiye’nin En Büyük Camii Şerif’i Gaziantep’te ve Şahinbey’de Yapılacak. Şahinbey Belediye Başkanı Tazmazoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Kendisine Gaziantep’e Büyük Bir Cami Yapılması Yönünde Talimat Verdiğini İfade Etti, Tahmazoğlu, Bu Konuda Gaziantepli Bir İş Adamından Cami Yapımı İçin Maddi Destek Sözü Aldıklarını da Açıkladı

 

Şahinbey Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Gümrük hanı Yaşayan Müze açılışı ve Türkiye’nin en büyük Camii’in temel atma töreni Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla 8 Aralık 2012 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
Gümrük Hanı Yaşayan Müzenin resmi açılışı ve Akkent Mahallesinde Türkiye’nin en büyük camii’in temel atma töreniyle ilgili açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Tarihi gümrük hanımız 1800’lü yıllarda yapılmış uzun süre han ve konaklama yeri olarak hizmet etmiş ve daha sonra gümrük müdürlüğü tarafından kullanıldığı için gümrük hanı olarak anılmaktadır. Bu hanımız geçtiğimiz yıla kadar kaderine terk edilmiş, çatılarında ve duvarlarında çökmeler olmuş durumdaydı. Burası vakıflara ait bir mülk biz burayı vakıflar bölge müdürlüğünden kiraladık ve restorasyonu da Şahinbey belediyemizce 9 ay gibi kısa sürede tamamladık. Restorasyonu ve tefrişatı için 1 milyon 803 bin TL harcadık. Bu yıl içinde kullanıma açtık. Biz burayı özellikle Gaziantep de sanatçılarımızın sanatlarını icra ettiği, yemenisinden tutun bakırcısı Sedefçisi ahşap işleri teşbihçi gibi benzer meslek ustalarını buraya koymak üzere burayı yaşayan müzeye dönüştürdük. Ustalar burada hem sanatlarını icra ediyorlar hem de misafirlere müşterilere satışlarını yapıyorlar. Burası bir vakıf olduğu için Başbakan yardımcımız Sayın Bülent Arınç ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin’in katılımıyla önümüzdeki Cumartesi günü resmi açılışını yapacağız. Bu hem tarihi dokumuzun tekrar hayata dönmesi, sağlam kalması ve işlev görmesi açısından önemli hem de sanatçılarımızın sanatlarını icra etmesi ve şehrimizin tanıtımı noktasında büyük bir katkı sağlayacağı açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Gümrük hanı şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.
Şahinbey’e Türkiye’nin en büyük Camiinin temelini atacağız…
Başkan Tahmazoğlu ayrıca Türkiye’nin en büyük camisi olacak olan Akkent camiinin temel atmasının da aynı gün yapılacağını belirterek, “bundan 2 ay önce Kahramanmaraş ilimizde yine başbakanımızın bir ziyareti esnasında orda yapılan Abdülhamit han camisini gezerken Sayın Başbakanımızla aramızda bir diyalog oldu. Gaziantep’imize de büyük bir cami yapılması konusunda bize talimat verdi. O andan sonra çalışmaya başladık. Büyük bir yer bulmak için araştırma yaptık. Akkent mahallemizde 100 bin m² parkımızın içinde bizim cami alanımız vardı. İş adamımızın birisine söyledik bu bölgede böyle bir cami yaptırmayı düşünüyoruz diye sağolsun o da destek vereceğini söyledi. Şimdi camimizin temelini atacağız. Camimizin büyüklüğü 65 metreye 73 metre yani bu büyüklükte daha cami yok. Kocatepe Camii, Sultanahmet cami ve Adana’da ki Merkez Sabancı Camiden daha büyük olacak. Yine varakları ve avlusu ile 10 bin m² alanı olacak. Gaziantep’imizde böyle bir camiye ihtiyaç vardı. İnşallah cumartesi günü buranın saat 12.00’de temelini atacağız. En kısa sürede tamamlanması için biz de Şahinbey belediyesi olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Böylelikle Gaziantep’e de Türkiye’nin en büyük camisini kazandırmak inşallah nasip olacak. Ben şimdi den camimizin Gaziantep’imize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir