Uluslararası Ruy’et-i Hilal Konferansı Sona Erdi

0

“Uluslararası Ruy’et-i Hilal Konferansı” Sonuç Bildirgesinin Yayınlanmasıyla Sona Erdi.

 

Ramazan ayı ve dini bayramların başlangıç tarihleriyle ilgili İslam ülkelerindeki farklılığa son vermek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Uluslararası Ruy’et-i Hilal Konferansı” Hazırlık Toplantısı değerlendirme oturumunun ardından sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi.

Değerlendirme oturumuna başkanlık eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ru’yet konusunun Müslümanların ortak sorunlarından biri olduğunu ifade ederek “İbadetlerimizi birlik ve beraberlik içinde yapabilmenin yollarını arıyoruz. Bu konuyu güç ve iktidar konusu, sen ben konusu, bir ülke konusu haline getirmemeliyiz. İslam kardeşliği İslam’ın meselelerini hassasiyetle ele almanın en temel prensiplerinden biri bu olmalıdır. Hiçbir ülke bütün Müslümanların ortak sorunu olan bu konuyu kendi siyasetini İslam dünyasındaki öncülüğünün vesilesi ittihaz edilmemelidir. Bu prensip çok önemlidir” diye konuştu.

Bütün Müslümanların ortak meselesi bu sorunu çözmenin Müslümanların üzerinde farzı kifaye olduğunu kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kasım ya da aralık ayında yapılacak büyük kongrenin öncesinde İslam dünyasının görüşlerini birleştirmesi için bir komisyon belirleneceğini ve bu komisyonun çalışmalara bir an evvel başlayacağını dile getirdi.

Başkan Görmez konuya ilişkin değerlendirmesinde şu hususların altını çizdi;

“Herkes kendi görüşünü en güzel şekilde ilmi olarak ispat edip, ortaya koymalı ama hiç kimse bir görüşü dayatmamalı…”

“Öncelikle şu esas üzerinde ittifak etmeliyiz. Bu konuyu bir rahmet ortamında ele almalıyız. Rahmet olan bir ihtilafın konusu ancak yapabilmeliyiz. Hiçbir zaman bir görüşü dayatmamalıyız. Herkes kendi görüşünü en güzel şekilde ilmi olarak ispat edip, ortaya koymalı ama hiç kimse bir görüşü dayatmamalı”

“Büyük kongreye karar vericileri de davet etmeliyiz…”

“Bir diğer prensip olarak, alimlerin toplantılarda ele aldıkları konular nihayete erdi pek çok araştırmalar, kitaplar, makaleler, tebliğler sunuldu ancak bir nokta ihmal edildi. O da karar vericiler. Türkiye için karar vericiler burada. Kasım yahut aralık ayında yapılacak toplantıya ülkelerin karar vericilerini de davet etmeliyiz.”

“Bu meselenin sadece ilmi bir ihtilaf meselesi olmaktan çıktığını İslam’ın yeryüzündeki izzetini ilgilendiren önemli bir konuya dönüştüğünün altını çizmek istiyorum…”

“İki gün boyunca dinlediklerimiz arasında bilhassa Avrupa’dan gelen kardeşlerimiz ne kadar zor durumda olduklarını ortaya koydular. Avrupa’dan gelen misafirlerimiz Avrupa’da İslam’ın ve Müslümanların nasıl bir konuma düştüğünü, nasıl zorluklar çektiklerini bize anlattılar. Bu meselenin sadece ilmi bir ihtilaf meselesi olmaktan çıktığını İslam’ın yeryüzündeki izzetini ilgilendiren önemli bir konuya dönüştüğünün altını çizmek istiyorum.”

“Ru’yet-i Hilal Kongresi”ne kadar toplantılar yapacak, çalışmaları yürütecek bir komisyon oluşturmalıyız…”

“Bir komisyon oluşturmalıyız. Bütün önerilere açığız. Bu komisyon kasım ya da aralık ayında gerçekleşecek büyün kongre öncesinde birkaç defa toplanmalı. Bu amaçla bir an evvel Web sayfası hazırlayalım. Bugüne kadar İslam dünyasında yapılmış olan bütün toplantılarda sunulan tebliğleri bir araya getirelim. Hatta bazı önemli makaleleri Türkçeye çevirelim. Türkiye’de de bir literatür oluşturmak için bir çaba içinde olmuş olmayı önemsiyorum.Kalbimizden geçen yılsonunda İstanbul’da yapacağımız toplantının artık Müslümanların yaptığı nihai toplantı olması.

Bu toplantının adı sadece “Rüyeti Hilal Toplantısı” mı olsun yoksa büyük bir başlık altında bir takvim birliği toplantısı mı düzenleyelim ya da sadece kameri ayların başlangıcını mı konuşalım, tartışalım bunu da heyetin takdirine bırakıyorum”

İkin boyunca devam eden ve takvim birliğinin amaçlandığı büyük kongre öncesinde hazırlık toplantısı şeklinde gerçekleşen “Uluslararası Ruy’et-i Hilal Konferansı” Hazırlık Toplantısının değerlendirme oturumunda katılımcılar düşüncelerini paylaşarak mülahazalarda bulundu. Oturumun ardından büyük kongre öncesinde çalışmaları yürütecek komisyon belirlendi.

“Uluslararası Ruy’et-i Hilal Konferansı” Hazırlık Toplantısı sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak : Dib

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir