Viranşehir’de Topkan ve Çalışkan Aileleri Barıştırıldı

0

Çalışkan ve Topkan Ailesi Barış Yemeğin’de Kucaklaşıp Barıştılar

 

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde uzun süreden beri devam eden Topkan ve Çalışkan aileleri arasındaki kan davası düzenlenen ‘barış yemeği’ ile sona erdirildi. Viranşehir Kültür Merkezi’nde verilen yemeğe BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ile birlikte Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de katıldı.

Yıllardır Aralarında Husumet Olan Her iki aileden 3 Bin’e Yakın kişinin katıldığı yemekte bir konuşma yapan Ahmet Türk, bölgede kardeşliğin tesis edilmesi gerektiğini belirterek kan davasından dolayı yaklaşık 10 ailenin husumetinin bir an önce bitirilmesi çağrısında bulundu. Viranşehir’de Kürtlerin ve Arapların kardeşçe bir ortamda yaşadıklarını ifade eden Türk, barışısın sağlanmasında emeği geçen kanaat önderlerine ve âlimlere ‘teşekkür’ ettiğini söyledi. BDP milletvekilleri Altan Tan ve İbrahim Binici de birer konuşma yaparak kardeşlik temennisinde bulundu. Siverek, Suruç başta olmak üzere birçok ilçeden insanlar Yemekte Bulundu, Ayrıca bölgenin Tanınmış Kanaat Önderlerinden Şeyh Hikmet Aydın’ında Hazır Bulunduğu Barış Yemeğine 3 Bin’den Fazla İnsana Yemek İkram edildi. Yemekte bir ton etin kullanıldığı belirtildi.

 

Altan Tan: Aramızda Barışı Sağlamalıyız

Ahmet Türk’ün ardından konuşan Altan Tan, Kürtlerin barışa herkesten fazla ihtiyacı olduğunu söyledi. Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta ve Kısacası bölgede süren bir yangın’ın olduğuna işaret eden Tan, şöyle konuştu: “Bölge kaynıyor. Eğer biz Kürtler, Araplar, Türkler kendi aramızda barışı sağlarsak, okyanus ötesinden hiç kimse gelip bize müdahale etme hakkı bulmaz. Eğer biz kendi aramızda sorunlarımız halletmezsek, kardeşler birbirimiz arasındaki husumetleri gidermezsek, bir kardeş diğer kardeşin tüm malını, mülkünü yerse, onun hukukunu bozarsa, o zaman o evde huzur kalmaz ve bütün dünya gelir o evin içine karışır. Bu barış çok önemli onun için her iki aileye candan teşekkür ediyoruz.”

[nggallery id=7]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir