Akıllı Kimlik Kartı 2013 Yılında Cüzdanlarda

0

Yeni Cüzdanlar “Akıllı Kimlik Kartı”  2013 Yılın’da Hizmette

 

Akıllı Kimlik Kartlarının Çıkmasıyla Nüfus Cüzdanları Komple Değişiyor ve Yeni Bir Döneme Giriliyor. Bu Değişimle Beraber ”Tek Kart Tek Şifre” Uygulamasının da Hayata Geçirilmesi Bekleniyor.

TÜBİTAK İle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün “Akıllı Kimlik Kartı” Projesinde Son Rötuşlar Yapılıyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2013 yılında akıllı kartların, pasaport, bilet ve giriş kartı olarak çok amaçlı kullanılabileceğini söyledi.

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan akıllı kimlik kartları, sağlık, sosyal güvenlik, ulaşım ve bankacılık sistemine kadar birçok alanda hayatı kolaylaştıracağı söylendi.

Bakan Ergün, akıllı kimlik kartlarının, Türkiye’deki tüm illerde toplu taşımada kullanılmasının da gündemde olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“TÜBİTAK ve Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte yürütülen ‘Tek Ulaşım Kartı Projesi’ hayata geçtiğinde, bu akıllı kartlar İstanbul’da toplu taşımada kullanılan ‘Akbil’ ile halihazırda 20 ilde de kullanılan ‘kent kart’ sistemlerinin yerini alacağı ayrıca metro ile otobüslerde de kolaylık getirecek.”

YENİ KİMLİK KARTI ÖZELLİKLERİ

TÜBİTAK tarafından hazırlanan polikarbon yeni kimlik kartları, sistemde mevcut nüfus kâğıtlarının yerini alacak.

—Kartın altyapısı için de milli işletim sistemi kullanılacak. İçinde yer alan çipte, e-Kimlik ve e-İmza bilgileri de yer alacak.

—Üzerinde Yonga (Çip) bulunacak olan kartlar, sadece nüfus bilgilerini içermekle sınırlı kalmayacak. Aynı kimlik kartı, devlet işlerinde, sağlık hizmetlerinde, yüksek öğretimde, finans işlerinde ve adli işlemlerde de kullanılacak.

—Yenilenmesi beklenen ehliyetlerin de e-Kimlik’e dâhil edilebilmesi konusu ise henüz araştırma safhasında. Bu çalışmalar olumlu sonuç verirse ehliyet taşımaya da gerek kalmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir