”Bakaya” Kalmış 600 Bin Asker Kaçağına Yakalama Kararı

 

Başbakan Erdoğan “bakaya” kalmış yaklaşık 600 bin asker kaçağının yakalanması için İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığına çağrıda bulundu.

 
AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Erdoğan, askerlik süresinin düşürülmesi ile ilgili çalışmanın tamamlandığını ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere silah altındaki yükümlüleri de kapsayacak şekilde muvazzaf askerlik süresini er ve erbaşlar için 15 aydan 12 aya indirildiğini kaydeden Erdoğan, “Bu düzenleme sadece uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşlarımızı kapsıyor. Kısa dönem askerlik süresinde bir değişiklik yapmıyoruz. Bu değişiklikten etkilenecek Türkiye genelindeki tüm er ve erbaşlarımıza şimdiden hayırlı tezkereler diliyorum. Askerlik çağındaki tüm gençlerimize de bu önemli düzenlemenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, “Bu arada bir şey daha var, bakaya kalmış 600 bin civarında. Bu ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumunda olandır, burada da gerek İçişleri Bakanlığımızın gerekse Milli Savunma Bakanlığımızın birliktelik içerisinde bir çalışma yaparak, bu kaçak durumda olanları yakalayıp hemen askerliğe teslim etmeleri lazım” dedi.

Yeniakit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir