Gaziantep’ten Mursi ve Halkına Destek

0

Gaziantep’li STK’lar Muhammed Mursi ve Halkına Destek Verdi

 

Gaziantep’li Sivil Toplum Kuruluşları, Mısır’da Halk Tarafından Seçilen ve Ülkenin İlk Meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, Askeri Cunta Tarafından Darbe Sonucu Görevinden Alınıp Gözaltına Alınan ve Halen Serbest Bırakılmamasını Barışçıl Bir Şekilde Protesto Eden, Protesto Esnasında Hunharca Katledilen Mısır Halkına Destek Yürüyüşü Yaptılar.

 

Gaziantep’li STK’lar Öncülüğünde Tertiplenen, Mısır Halkına Destek Yürüyüşüne, Gaziantepli Vatandaşların da büyük bir kalabalık ile destek verdikleri gözlendi. Yeşil Camii’de Kılınan İkindi Namazının Ardından, Kırkayak Parkı’na yürüyen binlerce vatandaş, Mısırdaki darbeyi ve dün yaşanan katliama Karşı Sloganlar atarak, Mursi‘ye destek verdiler. Yapılan Yürüyüş Sırasında Sıkça Darbeci, Katil General Sisi, Amerika, İsrail ve Emperyalist’lere Lanet, Mısırda Sabah Namazı Vaktinde Şehit Edilen Masum İnsanlara İse Dua, Yakınlarına Sabır Dilendi. Yürüyüş Sırasında Caddeden Geçen Araçların Yürüyüşçülere Kornalar Çalarak  Destek vermeleri gözlerden kaçmadı.

 

Kırkayak Parkında Tüm Halkın Toplanmasının ardından Gaziantepli Stk ve Gönüllü Kuruluşları Adına Açıklamayı Mehmet Emin Arslan yaptı. Yapılan Açıklamada Mısır‘da yaşanan olayların Bizleri derinden üzdüğünü belirten Mehmet Emin Arslan,  Mısır halkı tarihinin ender şahit olduğu destansı bir sivil direnişi yaşamaktadır. Günlerdir Mısır meydanlarında batılı emperyalistlerin ve onların yerli uşaklarına karşı cesaret ve imanları ile direnmektedirler. Katliam ve tehditler onları yıldıramayacaktır. Başta Adeviye Meydanı olmak üzere ülke genelinde askeri darbeye karşı barışçıl bir şekilde Direnerek tepki gösteren Mısır halkına polis ve asker tarafından gerçek mermilerle saldırılmaktadır. Dün itibariyle Rabiatül Adeviye Meydanı’nda 200’ün üzerinde kardeşimiz şehit edilmiştir. 5 bin civarında yaralı vardır. Meydandaki Sahra Hastanesi yetersiz kalmıştır. Hastanelerde kovalarla kanlar dışarıya taşınmaktadır.”

 

Arslan, Konuşmasının Sonunda Şunları İfade etti, Direnen Mısırlı Kardeşlerimizin yanındayız, Şehitlerimize Allah’tan Rahmet Diliyoruz, Onların Zaferleri İçin Dua Ediyoruz. Zalimleri ise lanetliyoruz. Dedi

 

Basın Açıklamasının Ardından Dua Etmesi İçin Mikrofonu Alan, Mazlumder üyesi Abdurrahim Çelik, Mısır‘da yaşanan katliamın son bulması için dua etti.

 

Duadan Sonra Toplanan Vatandaşlar Sessizce Dağıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir