Son Günler’de Bazı Basın Yayın Organlarında 2012 YAŞ Kararlarıyla İlgili Çıkan Haberler Hakkında Genel Kurmay Başkanlığı Yazılı Bir Açıklama Yaptı.Yazılı Açıklamada ‘2’nci Hava Kuvveti Komutanı, Kadrosuzluk Nedeniyle Emekliye Ayrılmıştır.Dendi

İŞTE O AÇIKLAMA

Açıklama:

1.   Birkaç gündür bazı basın yayın organlarında, 2’nci Hava Kuvveti Komutanı’nın emekliye ayrılmasını çeşitli olaylarla ilişkilendirme gayretleri görülmektedir.

2.   926 Sayılı Askerî Personel Kanununa göre; Hava Kuvvetleri Komutanlığının Orgeneral kontenjanı iki kişidir. Bu yıl, kontenjanın dolu olması nedeniyle, Hava Kuvvetleri Komutanlığında Orgeneral terfisi olmamıştır.

3.   2012 yılı YAŞ Toplantısında, TSK’daki uzatma kontenjanları belirlenmiş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında bir Korgeneralin görev süresinin uzatılması, bir Korgeneralin kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılması kararlaştırılmıştır.

4.   Alınan bu karar doğrultusunda, rütbe bekleme süresini tamamlayan iki hava Korgeneralinin değerlendirilmesi yapılmış ve 2’nci Hava Kuvveti Komutanı kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

5.   Emeklilik işleminin basında yer alan olaylarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir