İlimizde Hız Limitleri Değişti.

İLİMİZDE BAZI BÖLGELERDE HIZ LİMİTLERİ DEĞİŞTİ

 

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), kent merkezindeki bazı bölgelerde otobüs ve benzeri türü araçların hız limitinde düzenlemeler yaptı.

 

Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada, D-400 Karayolu (İpek Yolu), Tugay-Basra yolu ve Abdülkadir Konukoğlu Bulvarı (Eski 100 Nolu Cadde) gibi taşıma kapasitesi yüksek olan transit yollarda, otobüs türü araçların hız limitinin 50 Km/sn. olması sebebiyle bu tür araçlar yavaş seyir ediyor. Zorunlu yavaş seyirden dolayı trafik akışının olumsuz yönde etkilendiğinin tespit edildiği belirtildi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin almış olduğu 2016-196 sayılı kararıyla kent genelinde özellikle Elektronik Denetleme Sistemi’nin bulunduğu taşıma kapasitesi yüksek olan transit yol niteliğinde bulunan yollar üzerinde trafik akıcılığını sağlamak amacıyla özellikle otobüs türündeki araçların hız sınırlarında yapılan değişikliklerin 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren uygulamaya konulacağı bildirilen açıklamada hız limitlerinin, “Sani Konukoğlu Bulvarı (D-400 Başpınar Organize Sanayi ile Nizip Otoban Girişi Arası) 70, Tugay-Basra Yolu (Adliye Önü ile Beylerbeyi-Toki Kavşağı arası 60, Abdülkadir Konukoğlu Bulvarı (100 Nolu Cadde) 60 olarak belirlendi” denildi.

Ayrıca, kent genelinde  hız levhalarının bulunduğu yollar üzerinde, hafif ticari araç olarak bilinen minivan doblo, pikap, kamyonet ve minibüs türü araçların UKOME’nin 11.06.2014 tarih ve 96 sayılı kararı ile otomobil sınıfına dâhil edilmiştir. Bu sebeple ilimiz genelinde hız limitlerinin uygulandığı ve hız levhalarının bulunduğu yollarda  otomobil sınıfındaki aracın hız limiti binek tipi, doplo, pikap, kamyonet ve minibüs türü araçlar içinde aynı olduğu aktarılan açıklamada, vatandaşların mağdur olmamaları için merkezi yerleşim yerleri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları ile belediyenin yapım ve bakımından sorumlu olduğu bölünmüş karayollarında genel trafik kurallarıyla hız limitlerine uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir