İsviçre Basel’de Peygamber ( S.A.V ) Aşıklarına Salon Dar Geldi

0

İsviçre Basel’de Peygamber ( S.A.V ) Aşıklarına Salon Dar Geldi

 

İSVİÇRE – Basel Said-i Nursi Vakfı’nın Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in veladetlerinin yıl dönümü münasebeti ile geniş katılımlı olarak bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Kutlu Doğum organizasyonu beklenenin de üzerinde bir iştirakle gerçekleşti. Sık sık Salavatların okunduğu programda bayanlara tahsis edilen bölümün yetersiz kalmasından dolayı ek yer tahsis edildi.

Pazar günü (7 Nisan) Saat 14.30’da Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Vakfa ait Mescid’in imamlığını yapan Ahmet Aktaş hoca’nın selamlama konuşması ile devam etti. Birbirinden farklı renk, ırk ve kültürlere sahip insanların bir araya toplandığı etkinliğe Ogadenli Müslümanların da ilgi gösterdikleri görüldü.

Sunuculuğunu Murat Korkut’un yaptığı programda Vakıf adına almanca selamlama konuşmasını Yusuf Taşbunar yaptı. Taşbunar’ın selamlama konuşmasının ardından kendine has üslubu ile Ali Zengin Türkçe, Halil Bakır ise Kürtçe Mevlid-i Şerif okudu.

Avrupa genelinde düzenlenen birçok Kutlu Doğum programında sahne alan Vahdet ilahi grubunun Peygamber Efendimiz üzerine bestelenmiş birbirinden güzel eserlerini seslendirmesinin ardından mikrofonu alan Dua yayıncılık ve Doğruhaber Gazetesi yazarlarından M. Ali Gönül, Hz. Peygamberin güvenirliliği, eminliği ve ahlakını örneklendirerek anlattı.

Peygamberi Güzel Kılan O’nun Güzel Ahlakıdır

Gönül, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s) siret ve siyerinden derlediği konuşmasında, “Tarih boyunca en güvenilir ve en emin insan Hz. Peygamber olmuştur. Zira kendisine olan güven sadece Müslümanlardan müteşekkil değildi, aynı zamanda müşrik ve Gayrimüslimler de Hz. Peygambere güven duymuşlar ve Hacerül esved taşının Kabe’ye yerleştirilmesi hadisesinde hakem olarak El-Emin sıfatıyla isimlendirdikleri Peygamberi tayin etmişlerdi.” dedi. Gönül, Hz. Peygamberin örnek ahlak ve kişiliği ile her dönem insanlığa önder ve rehber olduğunu vurguladı.

Müslümanların göbek adının Emin ve güvenilir kişi olarak addedilmesi gerektiği ve Müslümanların da buna uygun bir yaşam tarzı sergilemeleri gerektiğini ifade eden Gönül, “Hz. Muhammed’in güzelliklerinin hepsi O’nun güzel ahlakından gelmektedir. Hz. Peygamberin ahlakı ve örnekliği hepimiz için yegane meş’ale olmalıdır.” diyerek konuşmasını tamamladı.

M. Ali Gönül’ün konuşmasını tamamlamasının ardından mikrofonu alan Said-i Nursi Müjde Kız Çocuk İlahi Grubu, ‘Benim Canım Muhammed’im, Alemlere Nur Efendim’ isimli ilahiyi seslendirdiler.

Hayatlarımızı Peygamberin Rengi İle Boyayalım

Seslendirilen ilahiler ile beraber sık sık tekrarlanan Salavat-ı Şerifelerden sonra mikrofonu alan Fatih Demirtaş, etkinliğin düzenlendiği salonda bir araya gelen yüzlerce insanın muhabbet ve sevgilerinin nedeninin Peygambere olan özlem ve aşktan kaynaklandığını söyledi. Demirtaş, “Hz. Peygamber tüm gördüğü acılara ve ızdıraplara rağmen, ashabının çilesine yalnız kalmışlığına rağmen sizi yani Ümmetini unutmuyor ve şefaatçi olmak için, Ümmetini cehennemden korumak için Allah’tan şefaat diliyor.” şeklinde konuştu.

İnsanların en ümitsizliğe düştükleri anda yani mahşerde yaptıkları şeyin, Allah’tan af ve Peygamber’den şefaat dilemek olduğunu kaydeden Demirtaş, “Bütün Peygamberlerin kendi nefislerinin derdine düştükleri o günde Efendimiz Ümmetim Ümmetim diyor. Peki, böyle bir Peygambere Ümmet olarak bizler O’nun Sünnetine Allah’ın emrine ne kadar dikkat ediyoruz.” uyarısında bulundu. Demirtaş son olarak, “Bizler Peygamberin hayatının rengi ile hayatımızı boyarsak işte o zaman kendisine gerçek Ümmet oluruz” dedi.

Siyer, Makale ve Şiir Yarışmalarının Birincileri Açıklandı

Demirtaş’ın konuşmasının ardından Basel Said-i Nursi Vakfı’nın düzenlediği ödüllü Siyer, Makale ve Şiir yarışmalarında dereceye girenlerin isimleri açıklandı. Siyer sınavında ileri düzey kategorisinde birinciliği İsviçre’den Muhittin Temizkan kazanırken ikinciliği Almanya’dan Emrullah Tiryaki üçüncülüğü ise yine İsviçre’den Gökhan Erçin kazandı. Siyer sınavı orta düzey kategorisinde ise birinciliği Almanya’dan Nasrallah Arslan, ikinciliği İtalya’dan Furkan Baysan, üçüncülüğe ise Basel’den Bünyamin Kurt hak kazandı.

İleri düzeyde 1. olan Muhittin Temizkan’ın Meş’ar Hac Organizasyonunun sponsorluğunda Umreye hak kazandığı açıklanırken, dereceye giren diğer yarışmacılara da çeşitli hediyeler verildi. Siyer sınavı Orta düzeyde ise 1. gelen Nasrallah Arslan’ın Tablet Bilgisayar kazandığı 2. ve 3. gelen yarışmacılarında çeşitli hediyeler almaya hak kazandıkları açıklandı.

Makale yarışmasında ise Gürcü Korkut birinci olurken, hediyesinin ise Üstad Bediüzzaman’ın eserlerinden oluşan Risale-i Nur Külliyatı olduğu açıklandı. Şiir yarışmasının birincisine Vehbe Zuhayli’nin Tefsir’ül Veciz kitap seti hediye edildi.

Tiyatro Gösterimi İlgiyle İzlenildi

Siyer, Makale ve Şiir yarışmalarının birincileri ve hak kazandıkları ödüllerin açıklanmasından sonra Basel Said-i Nursi Vakfı Gençliği Tiyatro grubunun büyük bir özveriyle hazırladığı, sahabelerin Habeşistan hicretini konu alan tiyatro gösterimi sahnelendi. Salonda büyük bir ilgi ve dikkatle izlenilen tiyatro gösterisinin ardından tekrar mikrofonu alan Vahdet ilahi grubu Türkçe ve Kürtçe dillerinde ilahilerini seslendirdiler.

Milyon Salavat Okundu

Program’ın düzenlenmesine 1 ay kala Vakıf gönüllülerinin başlattığı salavat kampanyası sonucu 4 milyon salavat-ı şerif 8 bin İhlas 30 bin zikrullah yaklaşık 500 yasin ve birçok hatmi şerifin okunduğu anonsu yapıldı.

Duygulandıran Şiir

Müjde Erkek çocuk İlahi grubunun birbirinden güzel ilahilerini seslendirmesinin ardından mikrofonu “Bize Bir Teselli” adlı şirini okumak için Hasan Kuyuldar aldı. Zaman zaman duygulu zaman zaman ise coşkulu bir üslupla Peygamber Sevdalılarının, günümüzde Ümmet için bir Rahmet kaynağı ve Uhuvvet örneği temalı şiirini okuyan Kuyuldar’ın ardından Molla Yahya Yılmaz hoca mikrofona davet edildi.

Müslümanların Emekleri Boşa Gitmeyecektir

Salavatlar eşliğinde mikrofona gelen Yılmaz hoca, böylesi güzel ve hayırlı programların düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Uzak yakın demeden Hz. Peygamber’in Şahitlik ve tanıklığında buraya gelen insanlar en mutlu ve bahtiyar olan insanlardır diyen Yılmaz, benzer organizasyonlara imza atan tüm Müslümanların Peygamber’in işaret ettiği örnek neslin vasıflarını taşımaya gayret ettiklerini ve emeklerinin hiçbir şekilde boşa gitmeyeceğini kaydetti.

Vahdet Duası ile Program Sonlandırıldı

Molla Yahya Yılmaz’ın konuşmasının ardından Vahdet Duasını yapmak üzere mikrofona Süleyman İnce hoca geldi. Tüm peygamber sevdalılarının birbirlerinin ellerini sıkı sıkıya tuttukları Vahdet duası sona erindikten sonra program nihayete erdi.

Program sona erdikten sonra misafirler evlerine doğru yol alırken Said-i Nursi Vakfı gönüllüleri programın yapıldığı salonu sahiplerine verilen söze sadık şekilde teslim etmek için tatlı bir telaşla toparlanmaya koyuldular. (Zafer Korkut / Muhammed Arslan / Salih Demir – İLKHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir