Kamyoncu Esnafının Yetki Belgesi Mağduriyeti Meclis’te

0

Gaziantep CHP Milletvekili Mehmet Şeker, Kamyoncu Esnafının Yetki Belgesi Mağduriyetini Meclis’e Taşıdı

 

Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Gaziantep Milletvekili Şeker, kamyoncu esnafının Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin “yetki belgelerinin yenilenme sürecindeki mağduriyetini ele aldığı önergesinde şu ifadelere yer verdi;

“Yük taşımacılığı yaparak zor koşullarda geçimini sağlayan kamyoncu esnafı, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin “yetki belgelerinin yenilenme süreci” kısmında yer alan süreler nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Söz konusu yönetmeliğe göre, kamyoncu esnafı geçerlilik süresinin bitim tarihinden itibaren 60 gün içinde yetki belgesinin yenilenmesi için müracaatta bulunacaktır. 61 inci gün ile 90 ıncı gün arasında müracaatta bulunanlar, normal sürede ödemeleri gerekenin 10 katı kadar ücret ödemektedirler.  Geçerlilik tarihinin bitiminden itibaren 91 gün geçtiği zaman ise yetki belgeleri iptal edilmektedir.

Haftalarca yollarda yük taşıyarak geçimini sağlayan kamyoncu esnafının 60 günlük süreye riayet edebilmeleri de, riayet edemedikleri durumda karşılaştıkları meblağları ödemeleri de mümkün değildir. Nitekim bugüne kadar on binlerce kişinin yetki belgesinin iptal edildiği ifade edilmektedir.

Konuya ilişkin olarak;

  1. 1. Geçerlilik süresinin bitim tarihinden itibaren 90 gün içinde müracaatta bulunamadığı için yetki belgesi iptal edilen kaç vatandaşımız vardır?
  2. 2. Kamyoncu esnafının zor şartlardaki çalışma koşulları göz önünde bulundurularak, yetki belgesinin yenilenme süresine uyulmaması durumunda öngörülen yenileme ücretlerinde indirime gitmeye ve yetki belgesinin iptali şeklindeki düzenlemede bir esneklik yapmaya yönelik planlanan / yürütülen bir çalışma var mıdır?
  3. 3. Zamanında yenileme müracaatında bulunamadığı için yetki belgeleri iptal edilen vatandaşlarımızın ve dolayısıyla ailelerinin mağduriyetlerini gidermek adına bir kereye mahsus af benzeri bir düzenleme yapmayı düşüyor musunuz?” Kaynak Chp.org.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir