Turgut Dibek, Üniversiteler Rektörlerin Değil Öğrencilerindir

0

Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Trakya Üniversiteleri Rektörlerinin ODTÜ’de Öğrencileri Kınayan Açıklamalarını Eleştirerek, “Üniversiteler Rektörlerin Değil Öğrencilerindir.” Dedi.

 

Kırklareli Milletvekili Dibek, Trakya üniversiteleri rektörlerinin ODTÜ’de öğrencileri kınayan açıklamaları hususunda yaptığı değerlendireler şöyle: “Üniversiteler özgür düşüncenin temelidir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da öğrencileri, akademisyenleri ve personeli ile üniversiteler özgür düşüncenin kaynağıdır. Türkiye’nin göz bebeği Trakya’daki üniversitelerin Trakya Üniversiteler Birliği (Kırklareli, Namık Kemal, Trakya, Çanakkale 18 Mart) olarak ortak bir bildiri ile ODTÜ’de yaşananlar için “bir kısım öğrencilerin taşlı, sopalı ve Molotof kokteyli ile şiddet eylemlerine sahne olması” öğrencileri hedef alan açıklamasını üzülerek okudum. Demokrasi ve özgürlük denince ülkemizde ilk akla gelen Trakya’mızdaki üniversite rektörlerinin ODTÜ’de yalnızca Başbakanı protesto ettikleri için polis tarafından saldırıya uğrayan öğrencilere sahip çıkması gerekirken,  başbakanın talimatı sonrasında “bir kısım öğrenciler” diyerek öğrencileri haksızca itham etmesi kabul edilemez. Gerek görgü şahitleri, gerekse televizyona yansıyan görüntüler ODTÜ’de olayları kimin başlattığını, kimin orantısız güç kullandığını açıkça göstermektedir.

Ayrıca, üniversite rektörlerinin yaptıkları açıklamalar tüm üniversiteyi bağladığı için açıklama yapmadan önce senatolarından karar almaları daha etik bir davranış olacaktır. Hatırlayınız, Marmara, İstanbul, İstanbul Teknik, Galatasaray Üniversiteleri rektörlerinin aynı olayla ilgili Trakya Üniversiteler Birliğine benzer açıklamalarına kendi üniversitelerindeki öğretim elemanları ve öğrenciler yoğun tepki göstermiştir.

Milletimizi ilgilendiren çok önemli yasalar Meclis gündemine geldiğinde, konunun bir tarafı olan bu üniversitelerin ağızlarını bıçak açmazken, ODTÜ olayları sonrası durumdan vazife çıkartarak birçok üniversite rektörünün başbakanı destekleyen açıklamaları ülkemizin geldiği noktayı göstermesi açısından çok anlamlıdır.

Unutmayınız ki, üniversiteler Rektörlerin değil öğrencilerindir.”

Kaynak chp.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir