Kurban Bayramı 26 Ekimde Kutlanacak

Suudi Arabistan; Kurban Bayramını 26 Ekim’de Kutlayacak

 

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, başkent Riyad’daki merkezinde düzenlediği oturumda aldığı kararla, Kurban Bayramının 26 Ekim Cuma günü idrak edileceğini açıkladı. Buna göre Türkiye ve bazı İslam ülkelerinde 25 Ekim Perşembe günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı Suudi Arabistan’da bir gün sonra kutlanacak.

DİYANET İŞLERİ RESMİ SİTESİNDE ŞU AÇIKLAMAYI YAYINLADI
Konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinin 17 Ekim Çarşamba gününü Hicri takvime göre Zilhicce ayının ilk günü olarak ilan ettiğini ve buna göre de Kurban Bayramı’nın başlangıç tarihinin 26 Ekim olarak açıklandığını söyledi.

Başkan Yardımcısı Keleş, Türkiye ve bazı İslâm ülkelerinde Kurban Bayramı’nın Suudi Arabistan’dan bir gün önce kutlanacağını ifade ederek, Hanefi mezhebine göre hilalin dünyanın neresinde görülürse görülsün bir gün sonrasının kameri ayın başlangıcı kabul edildiğini, Şafii mezhebi gibi bazı mezheplerde ise ayın, bulunulan coğrafyada görülmesinin esas alındığını belirtti. Söz konusu durumun İslâm literatüründe “ihtilaf-ı metâli”ye itibar edilip edilmemesi (ayın görüldüğü yerlerin coğrafyalara göre farklılık göstermesi) olarak tanımlandığını anlatan Keleş, “Zilhicce ayının hilali dün itibariyle Güney Amerika’nın batısında görüldü.” dedi.

Keleş, Diyanet İşleri Başkanlığının “ihtilaf-ı metâli”ye itibar etmeyen bir kriteri esas aldığı için ortaya böyle bir farklılık çıktığını bildirerek, hacı adaylarının Arafat Dağı’ndaki vakfesinin Türkiye’de bayramın birinci günü olan 25 Ekim Perşembe gününe rastlayacağını, Suudi Arabistan’da Kurban Bayramı’nın 26 Ekim’de başlayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.