Siyasi Partiler Mezarlığı

Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak – Yeni Akit

Siyasi Partiler Mezarlığı

 

75 tane mi ne siyasi parti var. Ama çoğunun adını, parti genel başkanları bile sayamaz. Yılda bir tek bir basın toplantısı bile yayınladıkları yok. Genel kongrelerini kaç kişi ile yaparlar bilinmez. Genel Başkanlarının bile adını bilen pek azdır.
Buna rağmen kiminin radyosu, televizyonu, gazetesi de var.. Holding patron gibi bir parti yönetimi var.
Kim niçin kurar ya da kurdurulur bu partiler, takdirini size bırakıyorum..
Parti diyince, dünden bu güne hemen akla ilk gelen CHP ve onun içinden çıkan DP..
Daha sonra CHP’nin yerine DSP kuruldu ama tutmadı.. CHP’den biri sürü parti çıktı.. Bir sürü sağ ve sol parti var. Ha bire, özgül ağırlıkları düşse de bölünerek çoğalıyorlar.
DP’nin yerine daha sonra AP kurduruldu, ardından DYP.. Bu gün CHP hala ayakta, ama DP, DYP çizgisi kayboldu gibi..
MNP, MSP, RP, SP çizgisinden HAS Parti çıktı, ardından AK Parti’ye gidenler oldu..
MKP akim kaldı. Millet Partisi, ve Köylü Partisi birleşip CKMP oldu, daha sonra da MHP.. MHP de varlığını sürdürüyor..
İlk merkez parti denemesi ANAP’tı.. Özal öldü ve ANAP dağıldı.. Mesut Yılmaz’ın üzerinden ANAP Ergenekon’un eline geçti.
DYP de zaten her zaman bu yapılarla kol kola yürüdü.
DP de bu gün Ulusalcıların elinde..
Ellerinden gelse, siyaset avcıları AK Parti’yi de avlayıp, bu partiyi de Ergenekon partisi yaparlar..
Geçen gün gazetelerde küçük bir haber vardı. Bodrum Belediye başkanı CHP’ye geçiyor diye.. Demokrat Parti’den istifa eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Gümüşlük, Yalıçiftlik ve Türkbükü Belediye Başkanları ile birlikte CHP’ye geçme kararı almış..
Demokrat partiden CHP’ye.. “Baba katili ile baban bir safta!” Bunu da gördük.. DP bu gün Ergenekon çizgisinde bir parti..
Bu iş CHP dönemindeki Camiyi meyhane yapma geleneğinin bir başka versiyonu.. Sirkeci’deki Merzifonlu Camii idi galiba, bar-pavyon, meyhane olarak kullanıldı yıllarca. Özal döneminde tekrar camiye çevrildi.
DP’yi, Ergenekon partisine çevirmek harika bir fikir.. Liberal Demokrat Parti de Ergenekon partisi değil mi?
Bu partilerin çoğu “Sahibinin sesi”. Parayı veren düdüğü çalıyor..
75 partiden seçime girecek doğru düzgün 7 parti zor çıkar.. Seçime katılanların bir kısmı da dostlar alışverişte görsün kabilinden giriyor zaten..
Ne gördük bizler. Özal’a karşı Jaguar partisi bile kuruldu.. Adamlar çıkıp Tv de seçim propagandası yapacağız diye Jaguar muhabbeti yaptılar.. Derin devletin Psikolojik Harp ve Propaganda başkanlığı sanki Gobbels’in torunlarından oluşuyor..
DP diyince herkes Menderes’i hatırlar ama, bu gün DP artık derin devletin bir truva atı. Liberalizm gibi, Demokrasi gibi siyaset parkalarını ellerinde tutmak istiyorlar anlaşılan.. Demokrat Parti, 1946 yılında kurulan ve 1960 yılında kapatılan Türkiye siyasi partisi. 1992 yılında yeniden kuruldu ve 2005 yılında Anavatan Partisi’ne katıldı. 2007 yılına geldiğimizde ise DYP’nin ismini ve logosunu değiştirerek kurduğu bir siyasi parti.. Eee. İşte böyle. Bu gün birlik günü DP’den CHP’ye transfer günü. Derin güçlerin birlik günü..
Bari, DYP’li Haberal madem CHP’ye katıldı, Demirel ve Cindoruk da CHP’ye katılsınlar. DP, CHP’ye katılsın.. MHP de katılsın CHP’ye. Nasıl olsa Ergenekonun avukatlığında, Ergenekon kardeşliğinde buluşuyorlar, birlik olsunlar!
Ah Özal ah! Önce emanetçi bir başbakan bul kendine. Akbulut’u başbakan yap. Ardından da partiyi Hasan Celal Güzel gibi biri dururken git Mesut Yılmaz gibi bir adama teslim et.. Olacağı buydu.. Demirel de partiyi bir ara Çiller’e emanet etti, ne oldu?
Bu seçimlerde ilgili benim matematiksel bir gözlemim, daha doğrusu bir tahminim var. AK Parti %50 oy alır (buna %3 ekleyebilirsiniz.. CHP %25 (Bundan %2 çıkabilirsiniz MHP %12,5 (%1 ekleyebilirsiniz), Kürt partilerinin oyları %6 (%0.5 düşebilirsiniz) Diğer %3 (%0.25 ekleyebilirsiniz). Bağımsız %1,5 (%0.12 düşebilirsiniz). Artı-eksilerle bu günki manzara böyle gözüküyor.. İktidar %53 Muhalefet %45 oy alabilir.. Bu sonuç iktidar ve muhalefet partileri toplamında %1-2 ancak oynar gibi.
Tabi, bu bugün için bir tahmin. Önce bir adayları görelim. Sonra seçime kadar olacakları! Selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir