Ehliyetlere Yeni Düzenleme Geliyor

İçişleri Bakanlığı Ehliyetler ile İlgili Yeni Bir Taslak Hazırladı ve İlgili Bakanlıklarında Görüşüne  Sundu.

Türkiye’de Her Yıl Binlerce Kişinin Ölümü, On Binlerce Kişinin Yaralanması Ve Ulusal Ekonomiye Büyük Zarar Veren Trafik Kazalarının Önlenmesi İle Trafikte AB Standartlarına Uyum Sağlamayı Amaçlayan İçişleri Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu’nda Önemli Değişiklikler İçeren Yasa Taslağı Hazırladı.

Taslak, Sürücü Belgesi Almak İçin 2 Yıllık Deneme Süresi Uygulanmasını, Sürücü Belgelerinin Sınıflarının AB’ye Uygun Hale Getirilmesini, Mevcut Sürücü Belgelerinin Değiştirilmesini, Trafik Kazalarına Polis Yerine Sigorta Şirketlerinin Uzmanlarının Bakmasını Öngörüyor.

İçişleri Bakanlığı’nın Hazırladığı Ve İlgili Bakanlıkların Da Görüşüne Sunulan Taslak, Sürücü Belgelerinin Sınıflarının AB Ülkelerine Uygun Olarak Yeniden Sınıflandırılmasını Öngörüyor. Bu Durumda, Römorklu Otomobil Kullananlar ”BE”, TIR Ve Römorklu Kamyon Sürücüleri ”CE” Sınıfı Belgeler Kullanacaklar. Otobüs, Midibüs, Minibüs, Römorklu Minibüs Kullanıcılarının Ehliyetlerinin Sınıfı ”D”, ”D1”, ”D1E”, ”DE” Olarak; Traktör Sürücülerininki ”F”, İş Makinesi Sürücülerininki ”G”, Sakat Ve Hastaların Kullandığı Özel Tertibatlı Olarak İmal Edilen Motosiklet Ve Otomobil Sürücüleri İse ”H” Sınıfı Ehliyet Taşıyacaklar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir