Tahmazoğlu’na Tarihi Miras’ı Yenileme Ödülü

0

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Bostancı ve Gümrük Hanı restorasyon uygulamasındaki başarılı çalışmasından dolayı ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği tarafından teşekkür belgesiyle ödüllendirildi.

Restorasyon, renovasyon ve kültür mirasını koruma fuarı 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasında Antalya EXPO Center’da düzenlendi. Tarihi dokunun gün yüzüne çıkartılması ve restorasyonu alanında önemli çalışmalara imza atan Şahinbey Belediyesi’nin fuarda, tarihi gümrük hanı, Bostancı Kültür Evi, Suyabatmaz, Kozluca ve Kepenek bölgelerinde yapılan sokak sağlıklaştırma, tarihi dört evin restorasyonu, Şehitler Caddesi cephe yenileme ve düzenleme çalışmalarının tanıtıldığı standı ilgi odağı oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ında katıldığı fuarda Bostancı ve Gümrük Hanı restorasyon uygulamasındaki başarılı çalışmasından dolayı ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği tarafından teşekkür belgesiyle ödüllendirilen Başkan Tahmazoğlu teşekkür belgesini ÇEKÜL Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş’in elinden aldı. Düzenlenen ödül töreni sonrası Şahinbey Belediyesi standını ziyaret eden ve özel ilgi gösteren Bakan Günay’a fıstık ikramı yapan Başkan Tahmazoğlu yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bakan Günay ise, kendisine ikram edilen fıstıkları çevresindekilere ikram ederek, Antepli’nin eli bol olur yorumunu yaptı. Şahinbey Belediyesi projelerini inceleyen Bakan Günay, restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projelerinden dolayı Başkan Tahmazoğlu’na teşekkür etti.

BOSTANCI VE GÜMRÜK HANI HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNDUK

Tarihi dokunun gün yüzüne çıkartılması ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Belediye olarak şehrin güzelleşmesi adına göreve geldiğimiz günden bu yana ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde tarihi bostancı mektebimiz ve yine tarihi gümrük hanımız Şahinbey belediyemiz tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde restorasyonu tamamlandı. Bu yılbaşından itibaren bostancı mektebi ve gümrük hanımız faaliyete başladı. Bostancı mektebi bölgedeki vatandaşın sosyal tesis ihtiyacını karşılamaktadır. Yıkılmaya yüz tutmuş bir şekilde olan bostancı mektebi 8 ay gibi kısa bir süre içerisinde Şahinbey belediyemiz tarafından restorasyonu tamamlandı ve hizmete açılmış oldu. İçerisinde meslek edindirme kursları, İngilizce kursu, biçki dikiş nakış kursu, okuma yazma kursu ve kütüphane olarak hizmet veriyor. Tarihi gümrük hanı ise geçtiğimiz yıl içerisinde 9 ay gibi kısa bir sürede restorasyonu tamamlandı. Gaziantep’te ne kadar el sanatları ustamız varsa hepsini gümrük hanına topladık. Gümüş işlemeciği, sedef ve bakır işçiliği, kilim dokuma, yemeni yapımı, kutnu kumaş, sedef bakır işlemesi, ahşap işleri, antika sanatlar yapılıp sergileniyor, tesbihcilik, aba dokumacı ve Gaziantep’in geleneksel el nakışları, Gaziantepe özel kırklık dokuması ve hanımızın ortasında dibek kahvesi içirebileceğimiz bir mekan böylelikle burası yaşayan bir müze olarak çalışıyor, turistlerde çok ziyaret ediyor. Yapmış olduğumuz özellikle bu iki çalışma tarihi kentler birliği tarafından ödüle layık görüldü ve dün Antalya’da düzenlenen tarihi kentler birliği toplantısı ve restorasyon fuarında gümrük hanı ve bostancı mektebi sergilendi. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın ve yine tarihi kentler birliği başkanımız ve Gaziantep büyükşehir belediye başkanımız Sayın Dr. Asım Güzelbey ve ÇEKÜL vakfı başkanımız Sayın Prof. Dr Metin Sözen başta olmak üzere bu alanda çalışma yapan tüm belediye başkanları oradaydı. Gaziantep Şahinbey belediyemiz hem gümrük hanı hem de bostancı mektebindeki restorasyon ve işlevlerinden dolayı ödüle layık görüldü. Bundan dolayı da ödüle layık görenleri ve restorasyon da emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, yürekten kutluyorum. Şahinbey belediyesi olarak arasa meydanından başlamak üzere, kabasakal camine kadar tüm sokaklarda sokak sağlıklaştırma çalışması yapıyoruz, şu anda pişirici mescidi ile Şıh cami arasındaki alana yoğunlaşmış durumdayız. Bu arada kalan 5 tane sokak içerisinde tüm evlerin çatıları, pencereleri, duvarları ve kapıları tamamen değişti, zemin çalışmasına başladık ve yine Şıh cami önündeki 22 binayı yıkarak, Şıh camisinin şehitler caddesine görünümünü sağladık ve arada kalan 4 tescilli binanın restorasyon çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.

ŞEHİTLER CADDESİNDE SAĞLIKLAŞTIRMA YAPILACAK

Elmacı pazarından başlamak üzere Ahmet Çelebi okuluna kadar şehitler caddemizin sağ ve sol cephelerinin projesini bitirmek üzereyiz, bu alanlarında cadde sağlıklaştırmasını yapacağız, arasa meydanından ve elmacı pazarından kabasakal camine kadar olan alan tamamı Şahinbey belediyemiz tarafından sokak sağlıklaştırmadan geçirildikten sonra tarihi görünümünü kazandıracağız. Böylelikle kaleden başlayan kültür yolu artık arasa da bitmeyecek, kabasakal camine kadar yani Şehreküstü’ye kadar devam edecek. Böylelikle özellikle havaalanı tarafından gelen misafirlerin ve turistlerin kültür yolu giriş kapısı Şehreküstü olacak, bundan dolayı son derece mutluyuz, bu çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz. İlk etap mart ayında bitecek 2. ve 3. Etapları da önümüzdeki yılsonuna kadar bitirip bu güzel tarihi dokumuzu gün yüzüne inşallah Şahinbey belediyesi olarak çıkarmış olacağız.”dedi.

Şahinbey Basın Birimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir