Birlik ve Beraberliğin Temeli; SELAM

Birlik ve Beraberliğin Temeli; SELAM

 

 

Selam Muhabbetin İskeletidir

Allahın Selamı Peygamberimiz ( S.A.V ) ve Sizlerin Üzerine olsun.

Esselamun aleykum varahmatullahi ve berakatuhi

Çok değerli ve muhterem okurlarım, Bu günkü yazımın konusu selam’ın Ehemmiyeti

Hepinizin Malumu Yüce Allah Kuranı Kerim’de Ayetleri’nde ve Peygamberimiz ( S.A.V ) de Hadis-i Şeriflerinde Selam’ın Ehemmiyetine Dikkat Buyurmuşlar. Sahabe’i Kiram Adeta Selamı Yaymak için Seferber Olmuştur. İşte Bu Cihette Bizlere Düşen Selamı Yaymak O Ayet ve Hadislere Mazhar Olmaktır.

 

Yüce Allah Ayeti Kerimede Söyle Buyurur

Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını gereği gibi yapandır.

Yüce Allah bizi Yaratırken yüce merhametinden bize vermiş ve merhametli olmamız için ayetlerini de bize rehber kılmıştır.

Selam insanın insana yaklaşması için en kolay araç ve bir o kadar da değerli bir ilahi mesaj taşımaktadır.

Selam insanların arasındaki soğukluğu, kırgınlığı ve husumeti adeta güneşin buz dağlarını erittiği gibi eritir ve kardeşliğin zirve noktasının oluşmasına vesile olur.

Selam, İnsanlığın devamı, toplumun selameti ve hidayeti için neredeyse birinci basamaktır.

Selam, İnsanı Allahın veli kullarına yakın ve şeytanlardan uzaklaştırmanın anahtarıdır.

Kısaca selam İnsanlar arası ilişkinin selameti ve devamlılığı için adeta bir yapı taşıdır.

Ashabı Kiram Çarşı Pazar gezer, selamın yayılması ve hayatının her noktasında yaşanması için üstün çabalar sarf ederlerdi işte bu noktada yüce Allah onları muvaffak kılmıştır.

İşte kardeşlerim bize düşende, tıpkı sahabenin ve ecdatlarımızın yaptığı gibi selamı hayatımızın her noktasında, özelliklede Ailemiz içinde, komşuluk ilişkilerimizde, iş hayatımızda, okulda, bahçede, sokakta ve yaşantımızın her anında kendimize şiar edinip uygulamak zorundayız.

Selam, kalbe inen ilahı mesaj olmakla beraber, insanın karşıdakine verdiği değeri tüm duygularıyla hissettirmenin en kolay yoludur.

Selam vermek ile karşıya güveni inşa etmenin temelini atmak demektir.

Selam vermekle, Allahın izniyle selam veren ve selamlanan kişi ile dostluk ve selamet temelinin üzerine yıkılmaz kaleler inşa etmek demektir.

Bu güzelim ülkemizde güzelleşen dostluk ve kardeşlik ortamımızın menfaatlere dayalı olan geçici, boş ve hayalden ibaret olmayan heveslere feda edilmemesi lazım.

Dış mihrakların her zaman hazır, kurulmuş veya kurulmaya hazır bekleyen şeytani tuzaklarına düşmemek için aramızdaki insani bağları geliştirmek için selam ile kapıyı aralayıp İslam kardeşliğiyle yoğurup geliştirelim. Fitne uyuyor gibi görünse de aslında arka planda her zaman sinsi planlar kurmaya çalışır durumdadır bunu unutmamamız gereklidir.

Bu duygu ve düşüncelerle hangi ırk, hangi renk, hangi dil, hangi mezhep ve hangi meşrep’ten olursa olsun gerektiğinde herkese hakkını vermek gerektiğini unutmamak lazım.

Rabbim cümlemizi doğru yolda gidenlerden eylesin. İnsanın hakkına tecavüz edenlerden değil.

Selam ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir